Holkham Hall

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Anglia
Miejscowość: Holkham
Strona Internetowa: www.holkham.co.uk
GPS: N: 52°57'1.85", E: 0°48'11.30"
Holkham Hall - panorama

Holkham to niewielka miejscowość we wschodniej Anglii, położona w północno-zachodniej części hrabstwa Norfolk, nad brzegiem Morza Północnego. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w pobliżu miasteczka imponujący dwór Holkham Hall. Rezydencja wzniesiona została w XVIII wieku na polecenie pierwszego hrabiego Leicester, Thomasa Coke. W rękach rodziny posiadłość pozostaje do dnia dzisiejszego. Wewnątrz na uwagę zasługuje znakomita kolekcja malarstwa, m.in. dzieł van Dycka i Rubensa. Ponadto warto także zajrzeć do Landscape Room, pokoju z XVIII wiecznymi pejzażami, tak bardzo lubianymi przez angielską arystokrację. Holkham Hall stanowi jeden z najwspanialszych przykładów architektury palladianizmu, stylu w architekturze inspirowanego twórczością Andrea Palladio.

Ciekawostki

  • Szacuje się, że koszt budowy Holkham Hall wyniósł aż 90 tysięcy funtów co w owym czasie prawie zrujnowało rodzinę hrabiego Thomasa Coke.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Anglia nie ma własnego hymnu, a przyjęcie za narodową pieśń brytyjskiego God Save The Queen zawdzięcza się głownie kibicom piłkarskim.
Polub nas