Zamek Gruyères (Château de Gruyères)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kanton: Fryburg
Miejscowość: Gruyères
Strona Internetowa: www.castle-gruyeres.ch
GPS: N: 46°35'5.27", E: 7°5'2.26"
Zamek Gruyères
Zamek Gruyères - panorama

Gruyères to niewielkie alpejskie miasteczko w zachodniej Szwajcarii, położone w dolinie rzeki Saane. Główną jego atrakcją turystyczną jest dominujący nad całym miasteczkiem okazały średniowieczny zamek (Château de Gruyères). Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to członkowie szlacheckiego rodu Gruyères polecili wybudować tu pierwsze umocnienia. W kolejnych stuleciach były one sukcesywnie powiększane i rozbudowywane. Zamek wielokrotnie zmieniał też swoich właścicieli (w ciągu zaledwie półwiecza było ich aż dziewiętnastu). Pod koniec XV wieku Gruyères nawiedzone zostało przez pożar w czasie którego zniszczona została także znaczna część warowni. Bardzo szybko przystąpiono do jej odbudowy, nadając budowli modny w owym czasie renesansowy styl. W połowie XVI wieku twierdza dostała się we władanie zarządców Fryburga, a później swoją siedzibę maiła tu prefektura. W XIX wieku posiadłość stała się własnością rodzin Bovy i Balland. To właśnie w czasie ich rządów przeprowadzona została gruntowna renowacja zamku która przywróciła mu dawny blask. W latach trzydziestych XX wieku w murach warowni utworzone zostało muzeum, które funkcjonuje tu po dziś dzień. Goście obejrzeć mogą tu m.in. bogatą kolekcję obrazów, liczne gobeliny oraz stare meble z XVI i XVII wieku. Obecnie zamek w Gruyères (obok twierdzy Chillon) stanowi jedną z najokazalszych i najpiękniejszych tego tupu budowli w Szwajcarii. Dodatkową atrakcją związaną z zamkiem jest pokaz produkcji lokalnego sera, odbywający się w nowoczesnej serowni w Prigny (La Maison Gruyères).

Ciekawostki

  • Nazwa miasta (i zamku) Gruyères pochodzi najprawdopodobniej od znajdującego się w herbie żurawia (Gruyè w języku francuskim oznacza żuraw);
  • W 1997 roku w murach zamku zostało utworzone muzeum Hansa Rudolfa Gigera, autora postaci i scenografii do filmu Ridleya Scotta pod tytułem Obcy (Alien). Placówka prezentuje bogatą kolekcję dzieł sztuki artysty z różnych okresów jego twórczości, a także specjalnie zaprojektowane przez Gigera meble. Przy muzeum funkcjonuje utrzymany także w mrocznym klimacie bar.

Godziny otwarcia
- od kwietnia do października codzienne w godz.: 9:00-18:00
- od listopada do marca codzienne w godz.: 10:00-17:00