Gruyères - panorama

Gruyères to niewielkie, aczkolwiek niezwykle malownicze alpejskie miasteczko w zachodniej Szwajcarii, położone w dolinie rzeki Saane, około 5 km w kierunku południowo-wschodnim od Bulle. W zapiskach historycznych pierwsze wzmianki o Gruyères pochodzą z dokumentów datowanych na 1144 rok. Przypuszcza się jednak, że miejsce to zamieszkane było już w czasach rzymskich. W 1244 roku Gruyères dostało się pod panowanie hrabiów Sabaudii, a niespełna wiek później nadane zostały mu prawa miejskie co w znacznym stopniu przyczyniło się do jego rozwoju. W 1611 roku Gruyères zostało nawiedzone przez zarazę, a w 1653 roku, w czasie powstanie chłopskiego miasto zostało zajęte przez mieszkańców Fryburga. Obecnie Gruyères zamieszkuje około 2,2 tysięcy osób, z czego przeszło 90% stanowi ludność francuskojęzyczna. W miasteczku funkcjonują także dwie kolejki linowe którymi można dostać się na pobliski szczyt Moléson (2002 metry n.p.m.) z którego rozpościera się przepiękna panorama okolicy.

Zwiedzanie

Najstarsza część miasteczka zajmuje malownicze wzgórze. Jego serce stanowi podłużny plac otoczony średniowiecznymi kamieniczkami oraz kościołem. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu jest usytuowany w największym punkcie wzniesienia okazały średniowieczny zamek (Château de Gruyères). Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to członkowie szlacheckiego rodu Gruyères polecili wybudować tu pierwsze umocnienia. W kolejnych stuleciach były one sukcesywnie powiększane i rozbudowywane. Zamek wielokrotnie zmieniał też swoich właścicieli (w ciągu zaledwie półwiecza było ich aż dziewiętnastu). Pod koniec XV wieku Gruyères nawiedzone zostało przez pożar w czasie którego zniszczona została także znaczna część warowni. Bardzo szybko przystąpiono do jej odbudowy, nadając budowli modny w owym czasie renesansowy styl. W połowie XVI wieku twierdza dostała się we władanie zarządców Fryburga, a później swoją siedzibę maiła tu prefektura. W XIX wieku posiadłość stała się własnością rodzin Bovy i Balland. To właśnie w czasie ich rządów przeprowadzona została gruntowna renowacja zamku która przywróciła mu dawny blask. W latach trzydziestych XX wieku w murach warowni utworzone zostało muzeum, które funkcjonuje tu po dziś dzień. Goście obejrzeć mogą tu m.in. bogatą kolekcję obrazów, liczne gobeliny oraz stare meble z XVI i XVII wieku. Obecnie zamek w Gruyères (obok twierdzy Chillon) stanowi jedną z najokazalszych i najpiękniejszych tego tupu budowli w Szwajcarii. Dodatkową atrakcją związaną z zamkiem jest pokaz produkcji lokalnego sera, odbywający się w nowoczesnej serowni w Prigny (La Maison Gruyères). Nieco poniżej zamku, na południowym zboczu wzgórza (w pewnym oddaleniu od centrum miasteczka), stoi okazały kościół parafialny św. Teodora (Saint-Théodule). Świątynia wzniesiona została w połowie XIII stulecia, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została sześć wieków później.

Gruyères - Plan

Ciekawostki

  • Nazwa miasta (i zamku) Gruyères pochodzi najprawdopodobniej od znajdującego się w herbie żurawia (Gruyè w języku francuskim oznacza żuraw);
  • W 1997 roku w murach zamku zostało utworzone muzeum Hansa Rudolfa Gigera, autora postaci i scenografii do filmu Ridleya Scotta pod tytułem Obcy (Alien). Placówka prezentuje bogatą kolekcję dzieł sztuki artysty z różnych okresów jego twórczości, a także specjalnie zaprojektowane przez Gigera meble. Przy muzeum funkcjonuje utrzymany także w mrocznym klimacie bar.

mail

Multimedia