Zamek Cardona (Castillo de Cardona)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Prowincja: Katalonia
Miejscowość: Cardona
GPS: N: 41°54'52.45", E: 1°41'8.08"
Zamek Cardona - panorama

Cardona to niewielka miejscowość w północno-wschodniej Hiszpanii (Katalonia), położona w dolinie rzeki Cardener. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany we wschodniej części miasta na malowniczym wzgórzu okazały zamek (Castillo de Cardona). Jego początki sięgają drugiej połowy IX wieku, kiedy to z rozkazu ówczesnego władcy katalońskiego Wilfreda Włochatego wzniesiona została tu pierwsza romańska warownia. Jej głównym zadaniem miała być ochrona granic Katalonii przed atakami wojsk arabskich z imperium Al-Andaluz. W kolejnych wiekach była ona sukcesywnie powiększana i rozbudowywana. Przez wiele wieków posiadłość znajdowała się w rękach książąt Cardona, najważniejszej szlacheckiej rodziny Korony Aragonii. W 1714 roku w czasie oblężenia zamek został dotkliwie uszkodzony. Była to jedna z ostatnich twierdz, które poddały się wojskom burbońskim Filipa V. Po tym wydarzeniu zamek uzyskał miano "bastionu katalońskiej wolności". Obecnie gruntownie odrestaurowana budowla udostępniona jest dla zwiedzających, a w jej murach mieści się czterogwiazdkowy hotel Parador de Cardona. Najcenniejszym elementem całego założenia jest XI wieczna wieża Torre de la Minyona. Ma ona 15 metrów wysokości i 10 metrów średnicy. Pierwotnie była dużo wyższa, ale w XVIII wieku została częściowo zburzona, gdy musiano na niej umieścić działo. Z murów twierdzy rozpościera się przepiękna panorama miasteczka oraz doliny rzeki Cardener. Odwiedzając Cardonę warto także zobaczyć wzniesiony w latach 1029-1040 romański kościół św. Wincentego (Iglesia de San Vicente de Cardona), a także odwiedzić kopalnię soli Parc Cultural de la Muntanya de Sal, której przez stulecia właściciele zamku zawdzięczali swe bogactwo i uprzywilejowaną pozycję.

Ciekawostki

  • Jak głosi jedna z miejscowych legend w murach zamku znajduje się nawiedzony pokój hotelowy numer 712, który niechętnie jest wynajmowany gościom.

Zdjęcia [9]
Zamek Cardona
Zamki i pałace Kamil Krakowski· 226
Zamek Cardona
Zamki i pałace Kamil Krakowski· 223
Zamek Cardona
Zamki i pałace Kamil Krakowski· 219
Zamek Cardona
Zamki i pałace Kamil Krakowski· 223
Zamek Cardona
Zamki i pałace Kamil Krakowski· 217
Zamek Cardona
Zamki i pałace Kamil Krakowski· 224
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1513 roku hiszpański konkwistador Vasco Balboa, z oddziałem 190 Hiszpanów i 600 rdzennych Amerykanów, przekroczył Przesmyk Panamski i został pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Oceanu Spokojnego.
Polub nas