Solura to miasto w północno-zachodniej Szwajcarii, położone nad rzeką Aare (lewy dopływ Renu) u stóp Jury. Jego początki sięgają I wieku n.e., kiedy to Rzymianie założyli tu swoją kolonię która z biegiem czasu rozrosła się w znaczący obóz warowny zwany Castrum Salodurum. Po upadku Cesarstwa osada stała się częścią Królestwa Franków w czasie rządów których rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W 1218 roku Solura uzyskała status wolnego miasta, a w XVI wieku mimo rozprzestrzeniającej się reformacji, miasto pozostało przy katolicyzmie. Wtedy też, na przeszło dwa stulecia Solura stała się siedzibą katolickich ambasadorów króla Francji. W tym czasie w mieście wzniesiono wiele okazałych budowli, które po dziś dzień stanowią wizytówkę Solury.
Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Solury jest usytuowana przy Kronenplatz okazała barokowo-klasycystyczna katedra św. Ursusa (St. Ursenkathedrale). Świątynia ta wzniesiona została została w latach 1762-1773 według projektu Gaetana Matttea Pisoniego. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na marmurową ambonę, XVIII wieczne organy oraz ozdobne żebrowanie stropu. W kościele przechowywane są także relikwie świętych patronów Ursusa i Wiktora, którzy w starożytności byli rzymskimi żołnierzami legendarnej Legii Tebańskiej. Dla zwiedzających udostępniona jest także 66 metrowa wieża katedralna z której rozpościera się przepiękny widok na miasto. Pozostałe ważne zabytki Solury to m.in. Pałac Besenval (Palais Besenval), uznawana za najstarszą budowlę miasta XIII wieczna wieża zegarowa Zeitglockenturm, wybudowany w drugiej połowie XVII wieku kościół Jezuitów, przypominający jednocześnie kościół i bramę budynek ratusza miejskiego, stanowiący pozostałość dawnego klasztoru kościół Franciszkanów (Franziskanerkirche), usytuowany w pobliżu miasta XVII wieczny zamek Waldegg (Schloss Waldegg) oraz pozostałości średniowiecznych obwarowań w postaci kilku bram miejskich (Bieltor, Buristurm, Baseltor czy Krummturmschanze).
Ciekawostki
- Jednym z symboli miasta jest liczba 11 co związane jest z tym, że kanton Solury jako jedenasty został przyłączony do Konfederacji Szwajcarskiej. Liczba ta jest też, nierozerwalnie związana z różnymi elementami miasta. Jest tu 11 wież, 11 kościołów, tyle samo fontann, a miejscowa katedra ma jedenaście ołtarzy i dzwonów. Jeden z miejskich zegarów na cyferblacie nie ma dwunastki;
- W Solurze spędził ostatnie lata swojego życia Tadeusz Kościuszko (1746-1817). W domu gdzie mieszkał (Gurzelngasse 12) staraniem Rządu Polskiego i Kantonu Solury w 1936 roku otwarto małe muzeum.