Cortona - panorama

Cortona to malownicze miasteczko w środkowych Włoszech (wschodnia Toskania), położone na szczycie wzgórza, górującym nad doliną Val di Chiana. Według miejscowych legend miasto jet równie stare jak Troja. Gdy w VIII wieku p.n.e. przybyli tu Etruskowie to znajdowała się tu już dobrze prosperująca osada. Pod ich rządami Cortona stała się jednym z 12 Etruskich miast-państw, co czyniło z niej jeden z ważniejszych ośrodków Etrurii. Z tego okresu do czasów obecnych zachowały się pozostałości murów obronnych, które niegdyś okalały całe miasto. Zdaniem historyków w ich dolnych partiach znajdują się jeszcze oryginalne kamienie pochodzące z V w p.n.e. Można je rozpoznać po znacznej wielkości. Okres świetności Cortnoy zakończył się w 310 roku p.n.e. kiedy to miasto wraz z całą Eturią zostało pobite i zajęte przez Rzymian. Kolejny okres rozkwitu Cortony nastąpił na przełomie XII i XIII wieku. W tym czasie powstało w mieście wiele znamienitych budowli. Na początku XV stulecia Cortona dostała się we władanie Florencji. W czasie rządów Medyceuszów miasto rozkwitło zarówno pod względem kulturowym jak i artystycznym. Ostatecznie w XIX wieku Cortona stała się częścią Królestwa Włoch. Miastu udało się przetrwać w stanie praktycznie nienaruszonym obie wojny światowe dzięki czemu po dziś dzień zachowało średniowieczny charakter.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części Cortony stanowi niewielki Plac Republiki (Piazza della Republica) przy którym znajduje się słynne Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano) ze zbiorami sztuki renesansowej. Obejrzeć w nim można m.in. obrazy malarza religijnego Fra Angelica: Zwiastowanie i Madonna z Dzieciątkiem. Tuż obok znajduje się kolejne muzeum (Museo dell'Accademia Etrusca e della Città di Cortona) które poświęcone zostało głównie Etruskiemu dziedzictwu. Dominującą budowlą placu jest wzniesiony w połowie XIII wieku budynek ratusza miejskiego. Jego charakterystyczną cechą jest górującą na okolicą wieża zegarowa oraz wielkie odkryte schody. Pozostałe ważne zabytki Cortony to m.in. ozdobiony herbami florentyńskich wójtów Palazzo Casali, zbudowana w latach 1456-1502 Katedra Santa Maria (Duomo Santa Maria Assunta), zbudowana przez Kosmę I w 1556 roku Twierdza Medyceuszy, dawna brama wjazdowa do miasta Porta Bacarelli. kościół św. Franciszka (Chiesa di San Francesco) oraz XV wieczny kościół San Domenico. Cortona stanowi także dogodny punkt wypadowy w okolice objętego parkiem narodowym Jeziora Trazymeńskiego (czwarte co do wielkości jezioro Włoch).

Ciekawostki

  • Po Wenecji, Cortona jest drugim miastem we Włoszech pod względem ilości zawieranych tu związków małżeńskich przez cudzoziemców.

mail

Multimedia