Muzeum Walk o Wał Pomorski w Mirosławcu

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Województwo: Zachodniopomorskie
Miejscowość: Mirosławiec
GPS: N: 53°20'34.82", E: 16°5'20.41"
Muzeum Walk o Wał Pomorski w Mirosławcu - panorama
Mirosławiec to niewielka miejscowość w zachodniej Polsce (województwo zachodniopomorskie), położona we wschodniej części Pojezierza Wałeckiego. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowane w samym sercu miasteczka Muzeum Walk o Wał Pomorski. Placówka otwarta została w 1985 roku i mieści się w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury przy współpracy m.in. z Wojskiem Polskim. Ekspozycja stała obrazuje historię walk na Wale Pomorskim w 1945 roku, ze szczególnym zaakcentowaniem zdobycia Mirosławca. Wydarzenia te zilustrowano za pomocą historycznych fotogramów i wykresów, rozkazów bojowych, planów sytuacyjnych, dokumentów uczestników walk, antyhitlerowskich ulotek, odznaczeń bojowych i medali, a także artykułów z prasy wojskowej, dotyczących okresu walk na Pomorzu. Głównym elementem wystawy jest wielkoformatowy (9 na 3,3 metra) obraz panoramiczny autorstwa artysty malarza Stefana Garwatowskiego z dioramą, na której znajduje się przeciwpancerna armata 45 mm. Dzieło przedstawia scenę z walk toczonych przez Wojsko Polskie w ramach zdobycia Mirosławca. W bezpośrednim sąsiedztwie muzeum znajduje się ekspozycja plenerowa, gdzie ustawiono 3 działa artyleryjskie, czołg T-34/85 oraz samolot myśliwsko-bombowy SU 22, który znajdował się na wyposażeniu 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu.

Ciekawostki
- W 2008 roku w pobliżu lotniska wojskowego w Mirosławcu rozbił się samolot transportowy CASA C-295M należący do 13 eskadry lotnictwa transportowego w Krakowie. W wyniku katastrofy wszyscy znajdujący się na pokładzie samolotu ponieśli śmierć - 4 członków załogi z 13 eskadry lotnictwa transportowego oraz 16 wysokich rangą oficerów, głównie z 1 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas