Leukerbad

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Uzdrowiska
Kanton: Valais
Strona Internetowa: www.leukerbad.org
GPS: N: 46°22'60.00", E: 7°37'60.00"
Leukerbad
Leukerbad - panorama

Leukerbad (fr. Loèche-les-Bains) to miasto i zarazem popularne uzdrowisko w Szwajcarii, położone na południowym zboczu doliny Rodanu w Alpach Berneńskich. Dobroczynne działanie miejscowych wód termalnych znali i doceniali już starożytni Rzymianie. Prawdziwa kariera kurortu rozpoczęła się jednak dopiero w XVI stuleciu gdy kardynał Matthäus Schiner przejął prawa do źródeł, zainwestował w infrastrukturę i rozpowiadał o nich w czasie swoich podróży. Leukerbad stało się na tyle popularne i znane, że gościły tu takie osobistości jak niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe, amerykański pisarz pochodzenia szkockiego Mark Twain czy hiszpański malarz Pablo Picasso. Dziś kąpiąc się w ciepłym basenie zapomnieć można o stresie dnia codziennego i naładować baterie. Z 65 miejscowych źródeł każdego dnia wypływa blisko 4 miliony litrów wody o temperaturze 51 °C, co jest alpejskim rekordem. Na gości czekają tu dwa publiczne kompleksy basenów termalnych (Burgerbad i Lindner Alpentherme) oraz liczne baseny w prywatnych hotelach i pensjonatach. Leukerbad to także popularna baza narciarska i ośrodek sportowy. Na miłośników białego szaleństwa czekają tu bardzo dobrze przygotowane stoki. Miasteczko stanowi też dobrą bazą wypadową w okoliczne szczyty jak np.: Wildstrubel, Balmhorn, Rinderhorn czy Torrenthorn.

Ciekawostki

  • Centrum Leukerbad jest wolne od ruchu samochodowego;
  • Leukerbad przez przełęcz Gemmi wzdłuż Daubensee do Kanderstegu w Berneńskim Oberlandzie po drugiej stronie Alp prowadził niegdyś szlak kupiecki.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Polub nas