Neubrandenburg - panorama

Neubrandenburg to miasto w północno-wschodnich Niemczech, położone na północnym skraju jeziora Tollensesee w pobliżu miejsca, gdzie wypływa zeń rzeka Tollense. Jego początki sięgają połowy X wieku, kiedy to znajdował się tu jeden ze słowiańskich grodów znany jako Brennaburg. Miasto zaś, założone zostało na początku 1248 roku z inicjatywy margrabiego brandenburskiego Johanna I, który postanowił wybudować gród strzegący północnych rubieży jego ziem. Dzięki korzystnemu położeniu na trasie ważnych szlaków handlowych bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. Neubrandenburg rozwijał się spokojnie aż do pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) został dotkliwie zniszczony. Kolejny ciężki okres miasto przeżywało pod koniec II wojny światowej, kiedy to wielki pożar strawił niemal 80% zabytkowej zabudowy centrum. Niestety po wojnie Neubrandenburg nie został odbudowany, a dawne kamienice zastąpione zostały blokami.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Neubrandenburga są bardzo dobrze zachowane otaczające centrum miasta średniowieczne mury obronne. Obwarowania wzniesione zostały w XIV wieku i mają 2,3 km długości i 8 metrów wysokości. W ich skład wchodzą także cztery ceglane gotyckie bramy miejskie. Południowego wjazdu do centrum miasta strzeże przysadzista Stargarder Tor z rozbudowanym szczytem nad ostrołukowym przejazdem. Na wewnętrznej stronie bramy znajdują się wyrzeźbione w połowie XIV wieku kobiece figury. Podobne rzeźby zdobią Neues Tor, która usytuowana jest we wschodniej części murów. Najstarszą bramą jest pochodząca z przełomu XII i XIII wieku romańsko-gotycka dwukondygnacyjna Friedländer Tor. Charakteryzuje się smukłym, schodkowym szczytem z pobielonymi blendami. Po zachodniej stronie murów znajduje się powstała na początku XV stulecia ostania i największa brama zwana Treptower Tor. Ma ona przeszło 31 metrów wysokości i mieści w sobie działające od 1883 roku Muzeum Regionalne (Regionalmuseum Neubrandenburg). Równie okazale, jak bramy prezentują się tzw. Wiekhauser, czyli wrośnięte w mury niewielkie szachulcowe budynki. Dawniej w ich miejscu znajdowały się wykusze strzelnicze, które zostały zabudowane po wojnie trzydziestoletniej. Z 56 domków w których mieszkała niegdyś biedota miejska zachowało się tylko 26 i obecnie wykorzystywane są jako sklepiki bądź galerie. Wewnątrz murów dominuje współczesna zabudowa miejska wśród której na uwagę zasługują dwa kościoły: przekształcony w salę koncertową okazały Marienkirche (kościół Mariacki) oraz St. Johannis (kościół św. Jana).

Park Narodowy Müritz

Na południowy-zachód od Neubrandenburga rozciąga się jedna z najciekawszych części Pojezierza Meklemburskiego z największym jeziorem w regionie, Müritz. Jest to drugie co do wielkości (po Jeziorze Bodeńskim) jezioro Niemiec, które zajmuje powierzchnię 117 km2. Tereny na wschód od niego objęte zostały parkiem narodowym Müritz-Nationalpark. Malownicze widoki oraz krajobrazy podziwiać można tu z licznych wzgórz oraz 55 metrowej wieży widokowej Käflingsbergturm.

mail

Multimedia