Bergheim

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Grand Est
GPS: N: 48°12'21.36", E: 7°21'42.65"
Bergheim
Bergheim - panorama
Bergheim to niewielka miejscowość we wschodniej Francji, położona na terenie historycznego regionu Alzacji, nad niewielkim strumieniem Bergenbach (lewy dopływ Ill), około 5 km w kierunku północno-wschodnim od Ribeauvillé. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jeden ze swoich obozów warownych. O fakcie tym stanowią dziś starożytne mozaiki jakie odnalezione zostały w czasie prace archeologicznych prowadzonych w rejonie miasta. We wczesnym średniowieczu osada pozostawała pod rządami opactwa Moyenmoutier w Lotaryngii. W pierwszej połowie XIV wieku Bergheim uzyskał status wolnego miasta, a także przywilej bicia własnej monety.

Zwiedzanie
Najstarsza część Bergheim otoczona jest częściowo kamiennymi murami z kilkoma bramami w granicach których krzyżuje się zaledwie kilka uliczek, w większości brukowanych, przy których wznoszą się malownicze stare domy. Do miasteczka prowadzi przysadzista, kryta kolorowa dachówką i na poły szachulcowa wieża bramna (Haute Porte). Jednym z najcenniejszych zabytków jest tu pochodzący z XIV stulecia i przebudowany w XVIII wieku niepozorny kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z którego wieży rozpościera się przepiękna panorama Bergheim oraz okolicznych wzgórz. Pozostałe ważne zabytki miasteczka to m.in. XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, zamek Reichenberg oraz trzy kamienne fontanny.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynna bagietka (cienka i długa bułka), która obecnie uchodzi za symbol Paryża, przywędrowała do Francji z Wiednia! Stało się to za sprawą austriackich piekarzy, którzy emigrując nad Sekwanę, przywieźli ze sobą jej recepturę. Podobnie było także, ze słynnym rogalikiem - croissant.
Reklama
Polub nas