Bergheim

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Grand Est
GPS: N: 48°12'21.36", E: 7°21'42.65"
Bergheim
Bergheim - panorama

Bergheim to niewielka miejscowość we wschodniej Francji, położona na terenie historycznego regionu Alzacji, nad niewielkim strumieniem Bergenbach (lewy dopływ Ill), około 5 km w kierunku północno-wschodnim od Ribeauvillé. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jeden ze swoich obozów warownych. O fakcie tym stanowią dziś starożytne mozaiki jakie odnalezione zostały w czasie prace archeologicznych prowadzonych w rejonie miasta. We wczesnym średniowieczu osada pozostawała pod rządami opactwa Moyenmoutier w Lotaryngii. W pierwszej połowie XIV wieku Bergheim uzyskał status wolnego miasta, a także przywilej bicia własnej monety.

Zwiedzanie

Najstarsza część Bergheim otoczona jest częściowo kamiennymi murami z kilkoma bramami w granicach których krzyżuje się zaledwie kilka uliczek, w większości brukowanych, przy których wznoszą się malownicze stare domy. Do miasteczka prowadzi przysadzista, kryta kolorowa dachówką i na poły szachulcowa wieża bramna (Haute Porte). Jednym z najcenniejszych zabytków jest tu pochodzący z XIV stulecia i przebudowany w XVIII wieku niepozorny kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z którego wieży rozpościera się przepiękna panorama Bergheim oraz okolicznych wzgórz. Pozostałe ważne zabytki miasteczka to m.in. XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, zamek Reichenberg oraz trzy kamienne fontanny.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
We Francji produkowanych jest około 400 gatunków serów. Wytwarza się je w przeróżnych rozmiarach i kształtach (kwadratowe, walcowe czy stożkowe). O smaku i jakości sera decyduje w głównej mierze region z jakiego pochodzi.
Polub nas