Helgoland

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Kraj związkowy: Szlezwik-Holsztyn
GPS: N: 54°10'57.00", E: 7°53'7.00"
Helgoland
Helgoland - panorama

Helgoland to niezwykle malownicza Niemiecka wyspa na Morzu Północnym, położona około 70 km od wybrzeża. Składa się z dwóch części: większej, o trójkątnym kształcie, długości około 2 km i powierzchni 1,0 km² oraz mniejszej zwanej Düne, o powierzchni 0,7 km². Obie wyspy były połączone do 1720 roku, kiedy to zostały oddzielone od siebie w wyniku wielkiego sztormu. Ze względu na duże oddalenie od lądu wyspę nazywa się często jedyną niemiecką wyspą na pełnym morzu. W okresie średniowiecza Helgoland wielokrotnie przechodził z rąk do rąk pomiędzy Danią i księstwem Szlezwiku. W czasie wojen napoleońskich jakie toczone były w latach 1803-1815 wyspa została opanowana przez Wielką Brytanię. Fakt ten stał się bardzo niewygodny dla Niemców, dlatego też w 1890 roku zgodzili się na zamianę na Zanzibar który wówczas był w ich posiadaniu. Pod rządami Cesarstwa Niemieckiego wyspa stała się bazą morską i odgrywała ważną rolę w czasie obu wojen światowych. W 1945 roku wyspa została doszczętnie zbombardowana przez nalot dywanowy 1000 bombowców alianckich, po którym ludność wyspy została ewakuowana. Po wojnie Anglicy bezskutecznie próbowali ją zatopić przy przy pomocy bomb i ładunków wybuchowych. Ostatecznie na wyspie zachował się tylko jeden budynek. Dopiero w 1952 roku wrócili tu Niemcy, urządzając na wyspie bazę turystyczną. Brak samochodów i spalin oraz świeże, niemalże niezawierające pyłków powietrze i łagodny morski klimat napędzają turystykę zdrowotną, a także sprawiają, że jest to idealne miejsce dla alergików. Jedną z ciekawszych atrakcji wyspy są usytuowane na jednym z jej brzegów niezwykle malownicze czerwone klify kończące się przy tzw. Lange Anna (Długa Anna) - wyrastającej samotnie z morza wysokiej 40 metrowej skale. Na Helgoland można stosunkowo łatwo się dostać. Kursują na nią statki z Büsum, Hamburga, Cuxhaven, Bremerhaven i Wilhelmshaven. Na wyspie znajduje się w strefie bezcłowej, wyodrębnionej gospodarczo z Unii Europejskiej.

Ciekawostki

  • Na wyspie zmarł i został pochowany polski generał Ignacy Prądzyński (1792-1850). Niestety jego grób nie zachował się, a o jego pobycie przypomina dziś tablica pamiątkowa znajdująca się w pobliżu przystani portowej;
  • Na Helgoland jest tylko jedna miejscowość.

Zdjęcia [13]
Helgoland
Wyspy Turysta· 517
Helgoland
Wyspy Turysta· 499
Helgoland
Wyspy Turysta· 483
Helgoland
Wyspy Turysta· 514
Helgoland
Wyspy Turysta· 519
Helgoland
Wyspy Turysta· 513
Czy wiesz że?
Najstarszy na świecie browar (Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan) znajduje się na terenie opactwa benedyktynów w bawarskim miasteczku Freising (okolice Monachium). Tradycja ważenia piwa sięga tu pierwszej połowy XI wieku.
Polub nas