Helgoland

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Kraj związkowy: Szlezwik-Holsztyn
GPS: N: 54°10'57.00", E: 7°53'7.00"
Helgoland
Helgoland - panorama
Helgoland to niezwykle malownicza Niemiecka wyspa na Morzu Północnym, położona około 70 km od wybrzeża. Składa się z dwóch części: większej, o trójkątnym kształcie, długości około 2 km i powierzchni 1,0 km² oraz mniejszej zwanej Düne, o powierzchni 0,7 km². Obie wyspy były połączone do 1720 roku, kiedy to zostały oddzielone od siebie w wyniku wielkiego sztormu. Ze względu na duże oddalenie od lądu wyspę nazywa się często jedyną niemiecką wyspą na pełnym morzu. W okresie średniowiecza Helgoland wielokrotnie przechodził z rąk do rąk pomiędzy Danią i księstwem Szlezwiku. W czasie wojen napoleońskich jakie toczone były w latach 1803-1815 wyspa została opanowana przez Wielką Brytanię. Fakt ten stał się bardzo niewygodny dla Niemców, dlatego też w 1890 roku zgodzili się na zamianę na Zanzibar który wówczas był w ich posiadaniu. Pod rządami Cesarstwa Niemieckiego wyspa stała się bazą morską i odgrywała ważną rolę w czasie obu wojen światowych. W 1945 roku wyspa została doszczętnie zbombardowana przez nalot dywanowy 1000 bombowców alianckich, po którym ludność wyspy została ewakuowana. Po wojnie Anglicy bezskutecznie próbowali ją zatopić przy przy pomocy bomb i ładunków wybuchowych. Ostatecznie na wyspie zachował się tylko jeden budynek. Dopiero w 1952 roku wrócili tu Niemcy, urządzając na wyspie bazę turystyczną. Brak samochodów i spalin oraz świeże, niemalże niezawierające pyłków powietrze i łagodny morski klimat napędzają turystykę zdrowotną, a także sprawiają, że jest to idealne miejsce dla alergików. Jedną z ciekawszych atrakcji wyspy są usytuowane na jednym z jej brzegów niezwykle malownicze czerwone klify kończące się przy tzw. Lange Anna (Długa Anna) - wyrastającej samotnie z morza wysokiej 40 metrowej skale. Na Helgoland można stosunkowo łatwo się dostać. Kursują na nią statki z Büsum, Hamburga, Cuxhaven, Bremerhaven i Wilhelmshaven. Na wyspie znajduje się w strefie bezcłowej, wyodrębnionej gospodarczo z Unii Europejskiej.

Ciekawostki
- Na wyspie zmarł i został pochowany polski generał Ignacy Prądzyński (1792-1850). Niestety jego grób nie zachował się, a o jego pobycie przypomina dziś tablica pamiątkowa znajdująca się w pobliżu przystani portowej.
- Na Helgoland jest tylko jedna miejscowość.
Czy wiesz że?
Językiem niemieckim mówi około 100 milionów ludzi na całym świecie. Poza Niemcami, Austrią, Księstwem Liechtenstein, częścią Szwajcarii czy Belgii i kilkoma enklawami w Europie Wschodniej, niemieckojęzyczne społeczności mieszkają również w Ameryce Północnej i Południowej oraz na południu Afryki.
Reklama
Polub nas