Auxerre

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Burgundia-Franche-Comté
GPS: N: 47°47'51.81", E: 3°34'19.70"
Auxerre
Auxerre - panorama

Auxerre to miasto w środkowej Francji, położone nad rzeką Yonne (lewy dopływ Sekwany). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jedną ze swoich kolonii i nazwali ją Autissiodorum. Korzystne położenie przy głównej drodze Via Agrippa spowodowało, że niewielka osada bardzo szybko rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy regionu. Niestety z tego okresu nie zachowały się żadne ślady czy pozostałości budowli. Około II wieku n.e. Auxerre stało się siedzibą biskupstwa. Wtedy też miasto zostało otoczone potężnymi fortyfikacjami. Niespełna wiek później w mieście znajdowało się już siedem kościołów i katedra. W 451 roku miasto spustoszyli Hunowie Attyli, a później zostało ono najechane i zajęte przez Franków. W okresie średniowiecza Auxerre stało się ważnym ośrodkiem handlu winem oraz znaczącym portem rzecznym. W 1358 roku miasto zostało najechane i splądrowane przez Anglików, a dwa stulecia później przejęli je protestanci, którzy zniszczyli szereg kościołów, w tym także katedrę. Obecnie Auxerre zamieszkiwane jest przez niespełna 40 tysięcy obywateli i administracyjnie stanowi stolicę Dolnej Burgundii.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Auxerre jest usytuowana w samym sercu miasta monumentalna gotycka katedra św. Szczepana (Cathédrale Saint-Étienne). Jej budowa rozpoczęta została w pierwszej połowie XIII wieku i ciągnęła się przez trzy kolejne stulecia. Katedra powstała w miejscu strego kościoła pochodzącego jeszcze z VI wieku. Jest to trójnawowa bazylika z obejściem, transeptem międzyszkarpowymi kaplicami oraz jedną dzwonnicą przy fasadzie zachodniej (drugiej nie dokończono). Wewnątrz świątyni w krypcie znajduje się romański fresk przedstawiający Chrystusa na koniu, a w skarbcu (po prawej stronie prezbiterium) przechowywane są relikwie świętych, w tym św. Bernarda z Clairvaux. Nieopodal katedry znajduje się benedyktyńskie opactwo św. Germana (St. Germain). Jego patronem jest żyjący na przełomie IV i V wieku n.e. patron i biskup miasta św. German. Po śmierci jego szczątki złożone zostały na terenie opactwa, a wiek później z inicjatywy małżonki Chlodwiga - Klotyldy nad jego grobem wzniesiono bazylikę. W VIII wieku osiedli tu na stałe benedyktyni. Przy opactwie powstała znana szkoła zakonna, do której uczęszczał po studiach prawniczych w Bolonii Tomasz Becket. Klasztor został dotkliwie zniszczony w czasie rewolucji francuskiej jaka miała miejsce w latach 1789-1799. Pozostałe ważne zabytki Auxerre to m.in. XIII wieczny romański kościół św. Euzebiusza (Église Saint-Eusèbe), XVI wieczny kościół św. Piotra (Église Saint-Pierre), wybudowana w 1714 roku kaplica Wizytek (Chapelle des Visitandines), XVI wieczny kościół Saint-Mamert oraz gotycka Wieża Zegarowa (Tour de l'Horloge).

Ciekawostki

  • W Auxerre ostatnie lata życia spędził i dokonał żywota Maurycy Mochnacki (1803-1834), jeden z teoretyków polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz powstania listopadowego.

Zdjęcia [6]
Auxerre
Miasta Dude· 886
Auxerre
Miasta Dude· 893
Auxerre
Miasta Dude· 761
Auxerre
Miasta Dude· 847
Auxerre
Miasta Dude· 838
Auxerre
Miasta Dude· 754
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas