Lozanna - panorama

Lozanna to zabytkowe miasto we francuskojęzycznej części Szwajcarii, położone na malowniczym zboczu góry Jorat nad brzegiem Jeziora Genewskiego. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jeden ze swoich obozów wojskowych i nazwali go Lausanna. Powstał on w miejscy starej helwetyckiej osady. Dziś jego pozostałości można odnaleźć w zachodniej części miasta w nadbrzeżnej dzielny Vidy. W V wieku Lozanna dostała się pod panowanie Burgundów, a następnie Franków. Niespełna wiek później w mieście powołane zostało biskupstwo i przez kolejne wieki zdołało utrzymać pozycję ważnego ośrodka religijnego. W 1173 roku rozpoczęto budowlę gotyckiej katedry, a w latach 1400-1430 wzniesiono zamek (Château Saint Marie). Wkrótce potem miasto rozrosło się w znaczący ośrodek handlowy w regionie. Na początku XIX wieku Lozanna podniesiona została do rangi stolicy nowo powstałego francuskojęzycznego kantonu Vaud. Obecnie Lozanna jest czwartym pod względem liczby ludności miastem Szwajcarii, które zamieszkuje przeszło 138 tysięcy ludzi. Swoje siedziby mają tu m.in. Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz Sportowy Sąd Arbitrażowy.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Lozanny jest wzniesiona na przełomie XII i XIII wieku monumentalna wczesnogotycka Katedra Notre-Dame. Świątynia stanowi szczytowe osiągnięcie gotyku burgundzkiego i uznawana jest za jedną z najwybitniejszych średniowiecznych budowli całej Szwajcarii. Uroczysta konsekracja kościoła miała miejsce w 1275 roku i dokonana została przez papieża Grzegorza X w obecności Cesarza Rudolfa I Habsburga. Pozostałe zabytki Lozanny to m.in. XIV wieczny Zamek Biskupi (Château St Maire), XVII wieczny Ratusz, budynek Uniwersytetu, Zamek d'Ouchy (Château-d'Ouchy - obecnie hotel), Musee de l'Art brut (słynne z imponującej kolekcji dzieł sztuki stworzonych przez pacjentów klinik psychiatrycznych i zakładów karnych) oraz znajdujące się w obrębie Starego Miasta (Vieille Ville) liczne domy mieszczańskie. Od 1914 roku w Lozannie ma swoją siedzibę Międzynarodowy Komitet Olimpijski w którym utworzone zostało Muzeum Olimpijskie.

Ciekawostki

  • Lozanna jest jedynym miastem w Szwajcarii w którym działa metro. Sieć składa się z dwóch linii (M1 i M2) o łącznej długości 13,8 kilometrów;
  • W latach 1922-1923 w Lozannie obradowała komisja, która stworzyła treść traktatu pokojowego kończącego wojnę grecko-turecką;
  • W czasie I wojny światowej Lozanna pozostawała jednym z ośrodków, wokół których grupowała się polska emigracja polityczna.

mail

Multimedia