Lozanna (Lausanne)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Vaud
Populacja: 122 284
Powierzchnia: 41 km²
GPS: N: 46°31'24.75", E: 6°37'58.24"
Lozanna
Lozanna - panorama

Lozanna to zabytkowe miasto we francuskojęzycznej części Szwajcarii, położone na malowniczym zboczu góry Jorat nad brzegiem Jeziora Genewskiego. Historia miasta sięga czasów starożytnych, kiedy to w miejscu dawnej helwetyckiej osady Rzymianie założyli obóz wojskowy zwany Lausanna. Dziś jego pozostałości można odnaleźć w zachodniej części miasta w nadbrzeżnej dzielny Vidy. W V wieku Lozanna dostała się pod panowanie Burgundów, a następnie Franków. W VI w wieku powstało tu biskupstwo, a samo miasto wkrótce stało się ważnym ośrodkiem handlowym regionu. Na początku XIX wieku Lozanna została stolicą nowo powstałego szwajcarskiego kantonu Vaud.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Lozanny jest wzniesiona na przełomie XII i XIII wieku monumentalna wczesnogotycka Katedra Notre-Dame. Stanowi ona szczytowe osiągnięcie gotyku burgundzkiego i uznawana jest za jedną z najwybitniejszych średniowiecznych budowli całej Szwajcarii. Uroczysta konsekracja świątynni miała miejsce w 1275 roku i dokonana została przez papieża Grzegorza X w obecności Cesarza Rudolfa I Habsburga. Pozostałe zabytki jakie warto zobaczyć odwiedzając Lozannę to m in. XIV wieczny Zamek Biskupi (Château St Maire), XVII wieczny Ratusz, budynek Uniwersytetu, Zamek d'Ouchy (Château-d'Ouchy - obecnie hotel), Musee de l'Art brut (słynne z imponującej kolekcji dzieł sztuki stworzonych przez pacjentów klinik psychiatrycznych i zakładów karnych) oraz znajdujące się w obrębie Starego Miasta (Vieille Ville) liczne domy mieszczańskie. Od 1914 roku w Lozannie ma swoją siedzibę Międzynarodowy Komitet Olimpijski w którym utworzone zostało Muzeum Olimpijskie.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Szwajcaria szczyci się tym, że na terenie całego kraju woda jest czysta i zdatna do picia. Możemy zaczerpnąć ją z praktycznie z dowolnego jeziora czy strumienia i śmiało pić. W miasteczkach na terenie całego kraju spotkać można liczne krany i fontanny z wodą o niezwykłej jakości.
Reklama
Polub nas