Zamek w Aigle (Château d'Aigle)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kanton: Vaud
Miejscowość: Aigle
Strona Internetowa: www.chateauaigle.ch
GPS: N: 46°18'54.01", E: 6°58'34.78"
Zamek w Aigle
Zamek w Aigle - panorama

Aigle to niewielkie miasteczko w zachodniej Szwajcarii, położone pośród malowniczych winnic na prawym brzegu Rodanu, około 13 km w kierunku południowo-wschodnim od Montreux. Jedną z jego ciekawszych atrakcji turystycznych jest usytuowany na okolicznym wzgórzu średniowieczny zamek (Château d'Aigle). Jego początki sięgają drugiej połowy XII wieku, kiedy to Sabaudczycy wybudowali tu pierwszą warownię. W latach 1434-1476 zamek stanowił własność rodziny Compey, po czym przeszedł na własność kantonu berneńskiego. Wtedy też przeprowadzona została pierwsza większa przebudowa. W kolejnych wiekach twierdza wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli, a także wykorzystywana była do różnych celów. Na początku XIX wieku budowla wykorzystywana była jako szpital, a później urządzone zostało tu więzienie. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek udostępniony jest dla zwiedzających. W jego murach zaś urządzone zostało Muzeum Winorośli i Wina przybliżające przeszło 1500 letnią historię produkcji regionalnego wina. Bogata ekspozycja obejmuje m.in. historyczne urządzenia i osprzęt wykorzystywany do produkcji wina, a także bogate kolekcje butelek, etykiet, korkociągów, karafek oraz wielu innych tego typu gadżetów winiarskich. Odwiedzając Aigle koniecznie trzeba spróbować lokalnej odmiany białego wina, Chablis, wytłaczanego z winogron Chasselas.

Ciekawostki

  • Naprzeciw zamku w Maison de la Dîme (Dom Dziesięcin) znajduje się niezwykle interesujące Musée de l'étiquette de vin szczycące się niezwykle bogatą kolekcją starych etykiet od wina pochodzących niemal z całego świata.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W samym sercu Szwajcarii w Alpach Berneńskich na szczycie góry Faulhorn (2681 metrów n.p.m.) znajduje się najstarszy górski hotel na świecie (Berghotel). Wybudowany został w 1830 roku co jak na tamte czasy było nie lada wyzwaniem. Na Faulhorn prowadzi kilka wytycznych szlaków turystycznych. Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama okolicy, aż po niemiecki Schwarzwald i francuskie Wogezy.
Polub nas