Wyspa Rathlin (Rathlin Island)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Część: Irlandia Północna
GPS: N: 55°17'33.21", W: 6°11'23.95"
Wyspa Rathlin - panorama
Rathlin to niewielka wyspa w Wielkiej Brytanii, położona niedaleko północnego wybrzeża Irlandii Północnej. Ma zaledwie 13 km długości i 1,6 km szerokości, a z lotu ptaka wygląda jak drzazga w kształcie litery L rzucona na wzburzone morze. Obecnie żyje na niej około 100 osób, jednak latem liczba ta zwiększa się o przybywających tu turystów. Historia wyspy związana jest z dramatycznymi dziejami rodu McDonalld. Klan ten objął panowanie nad angielską wówczas wyspą w 1573 roku. Wkrótce potem wyspa została zajęta przez wojska słynnego kapera Sir Francisa Drake, a a jej mieszkańcy wymordowani. Na Rathlin zachowały się pozostałości jej najstarszych mieszkańców - kamienny fort, oraz pozostałości wczesnochrześcijańskich założeń monastycznych. Obecnie wyspa znana jest z rezerwatu ptaków (żyje tu ich wiele gatunków) oraz cudownych widoków. Jest tu wszystko: plaże (na których wygrzewają się na słońcu foki), zielone pagórki porośnięte orchideami i wrzosem, jeziorka, sięgające 137 metrów klify oraz latarnie morskie. Wyspa jest na tyle wąska, że ze wzniesienia można obserwować obydwa jej krańce. Z jednej strony widać oddalony zaledwie o 25 km brzeg Szkocji, z drugiej zaś, panoramę pięknego północnego wybrzeża hrabstwa Antrim z klifami Fair Head. Wody wokół wyspy są niespokojne, bowiem Morze Irlandzkie spotyka się tu z Oceanem Atlantyckim. W samym sercu Rathlin - Church Bay - znajdują się dwa zabytkowe kościoły: protestancki St. Thomas Church z 1812 roku oraz katolicki St. Mary's Chapel z 1860 roku. Najbardziej popularnym miejscem jest jednak jedyny na wyspie pub w którym znudzeni mieszkańcy umilają sobie czas alkoholem, muzyką na żywo oraz opowiadaniem historii i baśni. Na wyspie nie ma zbyt wielu miejsc noclegowych, warto więc wcześniej zatroszczyć się o zakwaterowanie.

Ciekawostki
- Rathlin była pierwszą irlandzką wyspą, która została zasiedlona. Uważa się, że pierwszy człowiek pojawił się tu w około 6-5 tysięcznym roku p.n.e.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Sandwicz stanowi jeden z podstawowych elementów angielskiej kuchni. Ta popularna przekładana kanapka powstała w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to John Montagu (czwarty lord miasta Sandwich), zgłodniawszy podczas gry w karty, zniecierpliwiony długim oczekiwaniem na posiłek, polecił żeby po prostu wsunięto mu kawałek mięsa pomiędzy dwie kromki chleba. Wkrótce potem rozkazał aby takie posiłki przynoszone były mu wprost do biura co w konsekwencji przyczyniło się do popularyzacji sandwicza.
Reklama
Polub nas