Wyspa Rathlin (Rathlin Island)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Część: Irlandia Północna
GPS: N: 55°17'33.21", W: 6°11'23.95"
Wyspa Rathlin - panorama

Rathlin to niewielka wyspa w Wielkiej Brytanii, położona niedaleko północnego wybrzeża Irlandii Północnej. Ma zaledwie 13 km długości i 1,6 km szerokości, a z lotu ptaka wygląda jak drzazga w kształcie litery L rzucona na wzburzone morze. Obecnie żyje na niej około 100 osób, jednak latem liczba ta zwiększa się o przybywających tu turystów. Historia wyspy związana jest z dramatycznymi dziejami rodu McDonalld. Klan ten objął panowanie nad angielską wówczas wyspą w 1573 roku. Wkrótce potem wyspa została zajęta przez wojska słynnego kapera Sir Francisa Drake, a a jej mieszkańcy wymordowani. Na Rathlin zachowały się pozostałości jej najstarszych mieszkańców - kamienny fort, oraz pozostałości wczesnochrześcijańskich założeń monastycznych. Obecnie wyspa znana jest z rezerwatu ptaków (żyje tu ich wiele gatunków) oraz cudownych widoków. Jest tu wszystko: plaże (na których wygrzewają się na słońcu foki), zielone pagórki porośnięte orchideami i wrzosem, jeziorka, sięgające 137 metrów klify oraz latarnie morskie. Wyspa jest na tyle wąska, że ze wzniesienia można obserwować obydwa jej krańce. Z jednej strony widać oddalony zaledwie o 25 km brzeg Szkocji, z drugiej zaś, panoramę pięknego północnego wybrzeża hrabstwa Antrim z klifami Fair Head. Wody wokół wyspy są niespokojne, bowiem Morze Irlandzkie spotyka się tu z Oceanem Atlantyckim. W samym sercu Rathlin - Church Bay - znajdują się dwa zabytkowe kościoły: protestancki St. Thomas Church z 1812 roku oraz katolicki St. Mary's Chapel z 1860 roku. Najbardziej popularnym miejscem jest jednak jedyny na wyspie pub w którym znudzeni mieszkańcy umilają sobie czas alkoholem, muzyką na żywo oraz opowiadaniem historii i baśni. Na wyspie nie ma zbyt wielu miejsc noclegowych, warto więc wcześniej zatroszczyć się o zakwaterowanie.

Ciekawostki

  • Rathlin była pierwszą irlandzką wyspą, która została zasiedlona. Uważa się, że pierwszy człowiek pojawił się tu w około 6-5 tysięcznym roku p.n.e.

Zdjęcia [9]
Wyspa Rathlin
Wyspy Greg· 11
Wyspa Rathlin
Wyspy Greg· 11
Wyspa Rathlin
Wyspy Greg· 10
Wyspa Rathlin
Wyspy Greg· 10
Wyspa Rathlin
Wyspy Greg· 10
Wyspa Rathlin
Wyspy Greg· 10
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1252 roku król Anglii Henryk III dostał w prezencie niedźwiedzia polarnego od króla Norwegii, Haakona. Niedźwiedź żył w Tower of London i był trzymany na długiej smyczy, umożliwiającej pływanie w Tamizie i łowienie tam ryb.
Reklama
Polub nas