Skiathos (Σκιάθος)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Tesalia
GPS: N: 39°10'0.00", E: 23°28'60.00"
Skiathos - panorama

Skiathos to niewielka grecka wyspa w zachodniej części Morza Egejskiego, wchodząca w skład archipelagu Sporadów Północnych. Ma zaledwie 48 km2, a jej linia brzegowa liczy sobie niespełna 65 km. Każdego roku Skiathos odwiedzana jest przez przeszło 50 tysięcy turystów z całego świata. Powodem jej popularności są przede wszystkim malownicze piaszczyste plaże (jest ich tu blisko 60). Skiathos to wyspa niezwykle zielona, pełna bujnej roślinności. Gdziekolwiek nie spojrzeć, wszędzie rosną dzikie kwiaty, zioła, krzewy i pnącza. Do niedawna wyspa była pokryta bujnymi lasami sosnowymi, ale jakiś czas temu zostały one zdziesiątkowane przez pożary. Skiathos to także miejsce urodzenia słynnego greckiego poety, pisarza oraz tłumacza Aleksandrosa Papadiamantisa. W swojej twórczości poruszał on tematykę społeczno-obyczajową, w której nawiązywał do swego dzieciństwa, spędzonego na wyspie. To dzięki niemu w literaturze greckiej na stałe zagościła tematyka morska oraz obyczajowość wyspiarzy, żyjących na uboczu coraz bardziej okrutnego świata.

Zwiedzanie

Wzdłuż południowego wybrzeża Skiathos ciągną się osady turystyczne i prywatne posiadłości. Na wyspie znajduje się także mnóstwo restauracji serwujących fantastyczną grecką kuchnię. Głównym ośrodkiem i zarazem jedyną miejscowością z prawdziwego zdarzenia wyspy jest położone na wschodnim krańcu wyspy na dwóch malowniczych wzgórzach Skiathos. Miasteczko nie jest stare, bowiem założone zostało w latach trzydziestych XIX wieku. W Skiathos są aż trzy porty z których wypływają stateczki wycieczkowe i taksówki wodne. Miasteczko zdobią liczne białe domki z czerwonymi dachami i niebieskimi okiennicami. W czasie okupacji tureckiej malowanie domostwo na biało i niebiesko nawiązywać miało do kolorystyki greckiej flagi i podkreślało silne poczucie tożsamości Greków. Jest tu także kościołek Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος) oraz wieża zegarowa z punktem widokowym. Około 5 km od portu Skiathos w ustronnym miejscu znajduje się największy i najcenniejszy monastyr wyspy. Jest to XVIII wieczna świątynia zwana Moni Evangelistrias. Monastyr odegrał ważną rolę podczas walk o niepodległość Grecji. To właśnie w jego murach składali przysięgę przywódcy powstania z Theodorosem Kolokotronisem na czele. Klasztor udzielił także walczącym szerokiego wsparcia, zarówno finansowego jak i moralnego. Na wyspie spotkać można jeszcze trzy inne monastyry: Panagias Kounistras, Agiou Charalambbou i Theotokou Kechreas. Jednak największymi atrakcjami wyspy są oczywiście plaże: Koukounaries (plaża szyszkowa) na południowym wybrzeżu i Lalaria na północnym.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Greckie wybrzeża Morza Egejskiego były pierwszym miejscem w Europie, w którym wykształciły się zaawansowane cywilizacje. Były to m.in. kultura cykladzka, kultura minojska oraz kultura mykeńska.
Polub nas