Skopelos (Σκόπελος)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Region: Tesalia
GPS: N: 39°7'26.61", E: 23°43'40.42"
Skopelos - panorama

Skopelos (Σκόπελος) to niezwykle malownicza wyspa w Grecji, położona w zachodniej części Morza Egejskiego. Wchodzi w skład większego archipelagu Sporadów Północnych. Sama wyspa nie jest duża, ma zaledwie 96 km2 powierzchni i na stałe zamieszkuje ją około 4,7 tysiąca osób. Jak mówią mieszkańcy Skopelos porasta ponad pięć milionów sosen i prawie sześćdziesiąty tysięcy drzew oliwnych. Wnętrze wyspy pokrywają sady owocowe i orzechowe. Dla tych którzy cenią sobie spokój, krystalicznie czyste plaże, malownicze widoki oraz wyborne jedzenie wyspa wydaje się być idealnym miejscem na wypoczynek. Praktycznie w każdym miasteczku wyspy znajduje się piekarnia, dzięki czemu wszyscy goście już o szóstej rano mogą się cieszyć ciepłymi bułeczkami zapieczonymi z fetą, szynką i gravierą. Wyspa słynie z licznych tawern (o ogólnokrajowej renomie) w których serwuje się autentyczne (nie spreparowane dla turystów), znakomite potrawy kuchni greckiej i regionalnej. Plaże Skopelos są raczej kameralne, ale za to bardzo malownicze i bardzo romantyczne. Jedna z nich, Velanio, przeznaczona jest dla naturystów, pozostałe są zagospodarowane jedynie częściowo, co jeszcze bardziej dodaje im uroku. Stolicą oraz największym miastem wyspy jest usytuowane w jej północnej części Skopelos z labiryntem uliczek i zaułków, przy których stoją białe domy z ukwieconymi balkonami, o kolorowych okiennicach i szarych łupkowatych dachach. Na jego terenie znajduje się ponoć przeszło 120 kościołów. Jednym z ciekawszych jest zbudowany w IX wieku i chlubiący się XVI wiecznymi freskami kościół św. Atanazego (Agios Athanasios). Świątynia usytuowana jest w obrębie murów starej weneckiej twierdzy, stojącej ponad portem w miejscu dawnej świątyni Ateny. Na wzgórzach na wschód od miasta, znajduje się pięć monastyrów żeńskich i męskich, z których trzy otwarte są dla zwiedzających. Drugim godnym uwagi miejscem jest wioska Glóssa na północnym krańcu wyspy. Na skraju półwyspu Stafylos, gdzie również leży piękna plaża, archeolodzy odkryli w 1936 roku królewski grób z mieczem ze złotą rękojeścią, legendy zaś mówią, że w zamku, który tu niegdyś stał, ukryty jest skarb piratów. Inna z miejscowych legend głosi, że niegdyś przez dłuższy czas wyspę niepokoił potężny smok, którego zabił dopiero św. Reginus, patron rybaków. Dziś kościół i klasztor poświęcone Reginusowi górują nad stolicą wyspy.

Skopelos - map

Ciekawostki

  • Wyspa Skopelos posłużyła za plan filmowy do słynnego filmu zatytułowanego Mamma Mia. Każdy, kto oglądał film, z pewnością pamięta uroczy kościółek na samotnej skale. To kapliczka św. Jana, postawiona w miejscu, gdzie podobno dawno temu znaleziono ikonę. Wiedzie do niej setka wydrążonych w kamieniu stopni.
  • Na wyspie jest tylko jedna szosa mająca wiele odnóg.

Zdjęcia [12]
Skopelos
Skopelos
Skopelos
Skopelos
Skopelos
Skopelos
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Około 460 roku p.n.e. na greckiej wyspie Kos urodził się Hipokrates, który obecnie uważany jest za ojca medycyny. Jego leczenie oparte było na racjonalnych przesłankach leczenia chorego, a naczelną zasadą zaś nieszkodzenie (primum non nocere). Hipokrates uważany jest także, za ojca współczesnej etyki lekarskiej, a jego "Przysięga" stanowi aktualny do naszych czasów kanon tejże etyki.
Polub nas