Zurych (Zürich)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Zurych
Populacja: 387 890
Powierzchnia: 91 km²
Strona Internetowa: www.zuerich.com
GPS: N: 47°22'10.74", E: 8°32'20.78"
Zurych
Zurych - panorama

Zurych to zabytkowe miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, położone nad północnym krańcem Jeziora Zuryskiego oraz rzekami Limmat i Sihl. Jest to główny ośrodek gospodarczy kraju i zarazem największe miasto Szwajcarii, które zamieszkuje blisko 390 tysięcy ludzi (w całej aglomeracji zaś żyje przeszło milion osób). Początki Zurychu sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to tereny te zasiedlone zostały przez plemiona celtyckie. W połowie I wieku p.n.e. Rzymianie założyli na jednym z okolicznych wzgórz (Lindenhof) przygraniczny obóz warowny Turicum, który z czasem rozrósł się w znaczący ośrodek handlowy. Po upadku Cesarstwa osada została podbita i zajęta przez Alemanów. W kolejnych wiekach Zurych wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Władali nim kolejno Ostrogoci, Frankowie i Niemcy. W połowie IX wieku w mieście założony został klasztor w którym złożone zostały relikwie świętych Felixa i Reguli. Wkrótce potem miejsce to stało się celem licznych pielgrzymek. Z początkiem XIII wieku Zurych uzyskał prawa wolnego miasta, a w 1351 roku przystąpił do Konfederacji Szwajcarskiej. Okres największego rozkwitu nastąpił w XVI wieku, kiedy to miasto stało się ważnym ośrodkiem produkcji jedwabiu i wełny. Stało się to głownie za sprawą przybyłych z włoskiego Locarno rzemieślników, którzy w swoim kraju doświadczali prześladowań na tle religijnym. Ważną datą w historii miasta było wystąpienie wybitnego szwajcarskiego kaznodziei i teologa Urlicha Zwingliego (1484-1531) w 1519 roku przeciwko papieżowi, co zapoczątkowało reformację w niemieckojęzycznej części kraju. Od XIX wieku Zurych stanowi ważne centrum finansowe oraz kulturalno-naukowye o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. W 1877 roku założona została w Zurychu giełda, która uczyniła z miasta finansową stolicę Szwajcarii.

Zwiedzanie

Najstarsza część miasta skupia się w pobliżu ujścia rzeki Limmat do Jeziora Zuryskiego. Reprezentacyjną arterię Zurychu stanowi ciągnąca się na długości około 1,5 km (od dworca do jeziora) ulica Bahnhofstrasse (ulica Dworcowa). Mniej więcej w środku jej długości znajduje się okazały Paradeplatz przy której znajdują się siedziby największych szwajcarskich banków. Warto także udać się na niewielkie wzgórze Lindenhof gdzie znajdują się pozostałości rzymskiego fortu oraz taras z którego rozpościera się malowniczy widok na prawy brzeg rzeki oraz kościół św. Piotra (Sankt Peterkirche). Jego charakterystycznym elementem jest XIII wieczna wieża z największym w Europie zegarem, którego średnica liczy sobie przeszło 8,7 metra. Pozostałe ważne zabytki Zurychy to m.in. XIII wieczny kościół Fraumünster (dawny żeński klasztor), renesansowy budynek ratusza miejskiego, uważany za "matkę reformacji" w niemieckojęzycznej Szwajcarii kościół Grossmünster, budynek zuryskiej gildii (Zunfthaus zum Rüden) oraz liczne fontanny których jest w mieście grubo ponad tysiąc (w każdej z nich woda jest zdatna do picia). Miasto szczyci się także blisko 50 muzeami i przeszło setką różnego rodzaju galerii sztuk. Odwiedzając Zurych warto także wybrać się na okoliczne wzgórze Uetliberg (869 metrów n.p.m.) z którego rozpościera się przepiękna panorama całego miasta.

Ciekawostki

  • Zurych jest uznawany za miasto o najwyższym standardzie życia na świecie;
  • Na terenie miasta znajduje się przeszło 1200 fontann;
  • W Zurychu znajduje się największa liczba klubów nocnych w przeliczeniu na mieszkańca w Europie;
  • Najwyższą budowlą na terenie Zurychu jest wieża telewizyjna Uetliberg, która ma 186,7 metrów wysokości;
  • W trzeci poniedziałek kwietnia podczas święta wiosny (Sechseläuten) w Zurychu organizowana jest słynna parada cechów rzemieślniczych. Wtedy to ulicami miasta przechodzi barwny pochód, który kończy rytuał spalenia słomianej figury Böögga, co symbolizować ma wypędzenie zimy.

Zdjęcia [12]
Zurych
Miasta Legionista· 530
Zurych
Miasta Legionista· 539
Zurych
Miasta Legionista· 618
Zurych
Miasta Legionista· 555
Zurych
Miasta Legionista· 559
Zurych
Miasta Legionista· 546