Genewa (Genève)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Genewa
Populacja: 195 090
Powierzchnia: 15 km²
Strona Internetowa: www.geneve-tourisme.ch
GPS: N: 46°12'13.72", E: 6°8'23.85"
Genewa
Genewa - panorama

Genewa to miasto w południowo-zachodniej Szwajcarii, położone nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan. Jest to jeden z największych ośrodków miejskich kraju (po Zurychu i Bazylei), który ze względu na liczne powiązania z bankami bardzo często jest mylnie brany za stolicę Szwajcarii. Historia Genewy sięga około IX wieku p.n.e. kiedy to starożytne plemię celtyckie Allobrogów założyło na miejscowym wzgórzu (obecne Stare Miasto) niewielką osadę. W w 58 roku p.n.e. została ona zdobyta i zajęta przez Rzymian. Dzięki korzystnemu położeniu na trasie ważnych szlaków handlowych i pielgrzymkowych Genewa bardzo szybko stała się jednym z ważniejszych ośrodków regionu. Po upadku Cesarstwa w V wieku miasto zostało zdobyte przez germańskich Burgundów, którzy założyli tu swoje biskupstwo. Niespełna wiek później Genewę zajęli je Frankowie, włączając je w granice państwa Merowingów. Na przełomie XV i XVI wieku miasto znajdowało się pod panowaniem książąt sabaudzkich. W połowie XVI wieku Genewa stanowiła centrum reformacji, jednak największy okres rozkwitu miasta nastąpił w XVIII wieku, kiedy to rozwinęła się tu bankowość. Obecnie Genewie oprócz licznych banków mieszczą się siedziby wielu organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych), Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Światowa Organizacja Handlu czy CERN.

Genewa - Plan

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków Genewy zaliczyć możemy m in. monumentalną XII-XV wieczną romańsko-gotycką katedrę św. Piotra (Saint Pierre), XV wieczne Audytorium Kalwina, XVI wieczny Ratusz, będącą jedną z symboli miasta Fontanna Jet d'Eau (najwyższa fontanna w Europie), Arsenał, liczne XVIII wieczne pałace oraz znajdujący się w Parc des Bastions (naprzeciwko głównego budynku uniwersytetu) wybudowany w 1909 roku Pomnik Reformacji.

Ciekawostki

  • W 1926 roku w Genewie została ratyfikowana (przez 35 państw, w tym Polskę) Konwencja w sprawie niewolnictwa, która zobowiązywała do całkowitego usunięcia niewolnictwa pod wszelkimi postaciami;
  • Genewa uznawana jest także za jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast europejskich. Ponad połowa jego mieszkańców posiada zagraniczny paszport.

Zdjęcia [10]
Genewa
Genewa
Genewa
Genewa
Genewa
Genewa
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Szwajcaria ma aż cztery oficjalne języki urzędowe (niemiecki, francuski, włoski i retoromańśki). Najpowszechniejszym jest niemiecki z jego licznymi dialektami, którego używa blisko 65% obywateli kraju. Dialektów tych jest tak dużo, że nawet sami Szwajcarzy mają niekiedy duże problemy ze zrozumieniem rodaków z innego kantonu.
Reklama
Polub nas