Zamek w Auvers (Château d'Auvers)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Île-de-France
Miejscowość: Auvers-sur-Oise
Strona Internetowa: www.chateau-auvers.fr
GPS: N: 49°4'19.11", E: 2°9'58.44"
Zamek w Auvers
Zamek w Auvers - panorama

Auvers-sur-Oise to niewielka miejscowość we Francji, położone mad rzeką Oise, około 30 km w kierunku północno-zachodnim od Paryża. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w północnej części miasteczka zamek (Château d'Auvers). Rezydencja wzniesiona została w pierwszej połowie XVII wieku z inicjatywy włoskiego finansisty Lioniego Zanobi (sekretarza królowej Marii Medycejskiej). Po jego śmierci posiadłość wielokrotnie zmieniała właścicieli, przez pewien czas należała nawet do rodziny Kondeuszy, ale w końcu zamek popadł w ruinę i po II wojnie światowej przeszedł na własność państwa. Praktycznie do lat osiemdziesiątych XX wieku budowla pozostawała w stanie ruiny, kiedy to rada departamentu Val d'Oise zadecydowała o renowacji zabytku. W 1994 roku w murach zamku otwarte zostało muzeum impresjonizmu, które funkcjonuje to po dziś dzień. Goście obejrzeć mogą tu m.in. dzieła Daubigny'ego, Moneta, Pissarra czy van Gogha. Ponadto w muzeum zgromadzone zostały także obrazy ukazujące życie XIX wiecznego Paryża i nastrojowe widoku, które swego czasu stanowiły ulubione tematy dzieł impresjonistów. Zwiedzaniu towarzyszą muzyka z epoki, odgłosy Paryża, emisje starych filmów oraz pokazy zdjęć.

Ciekawostki

  • W Auvers-sur-Oise swoje ostatnie miesiące życia spędził wybitny holenderski malarz postimpresjonistyczny Vincent Van Gogh (1853-1890) oraz jego brat Theo.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas