Katedra w Noyon (Cathédrale Notre-Dame de Noyon)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Hauts-de-France
Miejscowość: Noyon
GPS: N: 49°34'55.69", E: 3°0'1.97"
Katedra w Noyon
Katedra w Noyon - panorama

Noyon to miasto w północnej Francji, położone w dolinie rzeki Oise. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowana w samym sercu miasta monumentalna gotycka katedra Najświętszej Marii Panny (Cathédrale Notre-Dame). Jej budowa rozpoczęta została w pierwszej połowie XII wieku z inicjatywy biskupa Szymona z Vermandois. Świątynia powstała w miejscu starszego kościoła, który strawiony został przez pożar w 1131 roku. Zwyczajowo budowa nowego kościoła rozpoczęta została od prezbiterium, co podyktowane było potrzebą miejsca do odprawiania obrzędów. W późniejszym czasie powstał transept, kaplica biskupia, nawa oraz monumentalna dwuwieżowa fasada. Prace zakończone zostały w 1230 roku. Równocześnie z katedrą wybudowany został pałac biskupi oraz klasztor. Po zakończeniu prac, pojawiła się potrzeba dodania kaplic bocznych, a cały kompleks uświetnił XVI wieczny budynek biblioteki. W XVIII wieku przeprowadzona została gruntowna modernizacja świątyni. Wymieniono wówczas praktycznie całe oryginalne wyposażenie i zniszczono większość średniowiecznych witraży. Ciężki okres kościół przechodził w czasie I wojny światowej, kiedy to w wyniku działań zbrojnych poważnie została uszkodzona jego konstrukcja. Renowacja budowli trwała wiele lat, ale przy okazji udało się przeprowadzić wykopaliska archeologiczne w czasie których odnaleziono wiele starego cennego wyposażenia. Obecnie w pełni odrestaurowana świątynia udostępniona jest dla wiernych. Katedra w Noyon jest jednym z pierwszych kościołów na ziemiach francuskich wybudowanych w stylu gotyckim. Jej bryła przypominająca niezdobytą fortecę, nawiązuje do romanizmu. Zwiedzając katedrę warto zajrzeć do kaplicy św. Maurycego (przy północnej nawie), gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, dar diecezji bielsko-żywieckiej z 1997 roku. Z północnej nawy wchodzi się do uroczych XIII wiecznych krużganków, do których dobudowany jest również gotycki refektarz.

Ciekawostki

  • W Noyon urodził się Jan Kalwin (1509-1564) - francuski teolog protestancki, kaznodzieja, pisarz i organizator życia duchowego w Szwajcarii w okresie reformacji.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Paryżu po zakończeniu I wojny światowej powstał Pierwszy Grób Nieznanego Żołnierza. Inicjatorem był Francuz - Fryderyk Simon, który podczas wojny stracił trzech synów. W 1921 roku pierwszego bezimiennego żołnierza pochowano pod Łukiem Triumfalnym. Dziś Groby Nieznanych Żołnierzy spotkać można praktycznie na całym świecie.
Polub nas