Quimper - panorama

Quimper to miasto w zachodniej Francji, położone w Bretanii w pobliżu ujścia rzeki Odet do Oceanu Atlantyckiego. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to założona została tu pierwsza osada. W 495 roku utworzone zostało tu biskupstwo a pierwszym biskupem został Korentyn, który później uznany został za świętego. Wkrótce potem rozpoczęta została budowa pierwszej świątynia, która w XIII stuleciu zastąpiona została katedrą. Z racji tego, że Quimper oddalone jest od szlaków handlowych i oceanu to nigdy nie odgrywało ważniejszej roli. W XI wieku miasto zostało wcielone do Księstwa Bretanii a w czasie wojny o sukcesję w Bretani jaka toczona była w latach 1341-1364 (pierwsza faza wojny stuletniej) Quimper zostało dotkliwie zniszczone. Pod koniec XVI wieku w mieście osiedlił się przybyły z Marsylii Jean-Baptiste Bosquet, który stał się jednym z pierwszych potentatów specjalizujących się w produkcji fajansu. Obecnie Quimper to stolica i największe miasto historycznego regionu Cornouaille (Kerne) i zarazem trzeci co do wielkości ośrodek Bretanii, który zamieszkuje przeszło 63 tysiące ludzi.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Quimper zachowało się stare miasto z niezwykle uroczymi szachulcowymi domami oraz malowniczymi brukowanymi uliczkami. Swoim wyglądem nadają one miastu bretońsko-celtycki charakter. Najcenniejszym zabytkiem jest usytuowana przy głównym placu miejskim okazała rzymskokatolicka Katedra św. Korentyna (Cathédrale Saint-Corentin). Jej budowę zlecił w 1239 roku biskup Raynaud. Świątynia powstała w miejscu starego romańskiego kościółka. W 1410 roku ukończono budowę sklepień prezbiterium katedry, a w 1424 rozpoczęto budowę korpusu nawowego i fasady, które trwały do 1460 roku. Świątynia reprezentuje styl gotycki i posiada charakterystyczną dwuwieżową fasadę. Czteroprzęsłowe prezbiterium otoczone jest obejściem i wieńcem kaplic. Katedra ma 92 metry długości, 34 metry szerokości a jej wieże są wysokie na 76 metrów. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, który ufundowany został przez Napoleona III Bonaparte (1808-1873) oraz wykonane przez braci Henriego i Hermana Wolffów organy. W 1870 roku świątynia podniesiona została do rangi bazyliki mniejszej. W pobliżu katedry znajduje się założone w 1864 roku Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-Arts) w którym obejrzeć można m.in. obrazy i grafiki znanych bretońskich i francuskich malarzy.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta pochodzi od bretońskiego słowa "kemper" oznaczającego w wolnym tłumaczeniu "zbiegające się rzeki" (Quimper położone jest u zbiegu trzech rzek: Odet, Steir i Frout);
  • Każdego roku, pod koniec lipca w Quimper organizowany jest Festival de Cornouaille, czyli dziewięciodniowe święto tradycyjnego bretońskiego folkloru.
mail

Multimedia