Wiadukt Ribblehead (Ribblehead Viaduct)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Mosty i wiadukty
Część: Anglia
GPS: N: 54°12'37.57", W: 2°22'12.83"
Wiadukt Ribblehead - panorama

Ribblehead Viaduct to imponujący wiadukt kolejowy w Anglii, położony w dolinie rzeki Ribble na granicy Cumbrii i North Yorkshire, około 28 km w kierunku północno-zachodnim od Skipton. Ta imponująca przeprawa powstała w latach 70 XIX wieku i jest największą tego typu konstrukcją w Anglii. Głównym projektantem budowli był angielski inżynier John Sydney Crossley. Wiadukt na 420 metrów długości, 32 metry wysokości i aż 24 filary. Obecnie stanowi on najlepsze świadectwo tego, jak niegdyś na Wyspach prężnie rozwijała się kolej.

Ciekawostki

  • W 1964 roku w czasie wielkiej wichury z przejeżdżającego po wiadukcie pociągu zdmuchniętych zostało kilka fabrycznie nowych samochodów marki Humber.

Zdjęcia [8]
Wiadukt Ribblehead
Mosty i wiadukty Krecik· 209
Wiadukt Ribblehead
Mosty i wiadukty Krecik· 223
Wiadukt Ribblehead
Mosty i wiadukty Krecik· 212
Wiadukt Ribblehead
Mosty i wiadukty Krecik· 216
Wiadukt Ribblehead
Mosty i wiadukty Krecik· 225
Wiadukt Ribblehead
Mosty i wiadukty Krecik· 211
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Polub nas