Berno (Bern)

Szwajcaria     UNESCO
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Berno
Populacja: 128 041
Powierzchnia: 51 km²
Strona Internetowa: www.bern.com
GPS: N: 46°56'52.79", E: 7°26'53.33"
Berno
Berno - panorama
Berno to historyczne miasto i zarazem stolica stolica Szwajcarii, położona w malowniczym zakolu rzeki Aare. Mimo że nie przypomina ono stołecznej metropolii, mają tu swoje siedziby najważniejsze instytucje kraju. Historia miasta sięga końca XII wieku kiedy to książę Bertold V von Zähringen założył w zakolu rzeki Aare osadę którą nazwał Bern. Według miejscowych legend nazwa ta pochodzi od niemieckiego słowa Bär oznaczającego niedźwiedzia, którego to ów książę tu upolował. Obecnie miś urósł do rangi najważniejszego symbolu miasta i jego wizerunek umieszczony jest w herbie Berna. Nad brzegiem rzeki Aare zaś, po dziś dzień w okolicznych jamach trzymane są żywe niedźwiedzie brunatne. Po bezpotomnej śmierci Bertolda Berno zyskało status wolnego miasta Rzeszy, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Zapoczątkowało to jego dynamiczny rozwój i już jako prężnie działający ośrodek handlowy w 1353 roku przystąpiło do Konfederacji Szwajcarskiej tworząc nowy kanton. Po uchwaleniu konstytucji federacyjnej w 1848 roku Berno stało się stolicą Szwajcarii. W tym samym okresie w mieście założony został pierwszy uniwersytet.

Zwiedzanie
Wielowiekowa historia Berna pozostawiła po sobie niezwykle urokliwe i pełne zabytków stare miasto. Do najważniejszych z nich zaliczyć można m in. późnogotycką XV wieczną katedrę św. Wincentego, XVI wieczną Wieżę Zegarową (Zeitglockenturm), dom słynnego fizyka Alberta Einsteina (1879-1955), stanowiący obecnie siedzibę parlamentu XIX wieczny Federal Palace (Bundeshaus), Wieżę Więzienną (Käfigturm), oraz reprezentacyjne ulice Marktgasse i Kramgasse na których oprócz ciągnących się na przestrzeni sześciu kilometrów zabytkowych arkad zobaczyć możemy także jedenaście XVI wiecznych bogato zdobionych fontann. Najpiękniejszy widok panoramy Starego Miasta roztacza się z położonego na wzniesieniu nad jaskinią z niedźwiedziami Ogrodu Różanego lub z platformy widokowej usytuowanej na wieży katedry. Na jej szczyt prowadzą 344 stopnie. W 1983 roku zabytkowe średniowieczne Stare Miasto w Bernie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [17]
Berno
Miasta Snowman· 418
Berno
Miasta Snowman· 367
Berno
Miasta Snowman· 388
Berno
Miasta Snowman· 369
Berno
Miasta Snowman· 399
Berno
Miasta Snowman· 364
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W samym sercu Szwajcarii w Alpach Berneńskich na szczycie góry Faulhorn (2681 metrów n.p.m.) znajduje się najstarszy górski hotel na świecie (Berghotel). Wybudowany został w 1830 roku co jak na tamte czasy było nie lada wyzwaniem. Na Faulhorn prowadzi kilka wytycznych szlaków turystycznych. Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama okolicy, aż po niemiecki Schwarzwald i francuskie Wogezy.
Reklama
Polub nas