Berno (Bern)

Szwajcaria     UNESCO
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Berno
Populacja: 128 041
Powierzchnia: 51 km²
Strona Internetowa: www.bern.com
GPS: N: 46°56'52.79", E: 7°26'53.33"
Berno
Berno - panorama

Berno to zabytkowe miasto miasto w centralnej Szwajcarii, położone w malowniczym zakolu rzeki Aare (lewy i najdłuższy dopływ Renu). Jest to de facto stolica oraz czwarte co do wielkości miasto kraju które zamieszkuje blisko 135 tysięcy ludzi. Mimo, że Berno nie przypomina wielkiej międzynarodowej metropolii to swoje siedziby mają tu najważniejsze instytucje kraju (m.in. siedziba rządu - Bundesstadt). Historia miasta sięga końca XII wieku kiedy to wywodzący się z możnej rodziny z Zähringen książę Bertold V (1160-1218) założył w zakolu rzeki Aare osadę którą nazwał Bern. Według miejscowych legend nazwa ta pochodzi od niemieckiego słowa Bär oznaczającego niedźwiedzia, którego to ów książę tu upolował. Obecnie miś urósł do rangi najważniejszego symbolu miasta i jego wizerunek umieszczony jest w herbie Berna. Nad brzegiem rzeki Aare zaś, po dziś dzień w okolicznych jamach trzymane są żywe niedźwiedzie brunatne. Po bezpotomnej śmierci Bertolda Berno zyskało status wolnego miasta Rzeszy, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Zapoczątkowało to jego dynamiczny rozwój i już jako prężnie działający ośrodek handlowy w 1353 roku przystąpiło do Konfederacji Szwajcarskiej tworząc nowy kanton. Po uchwaleniu konstytucji federacyjnej w 1848 roku Berno stało się stolicą Szwajcarii. W tym samym okresie w mieście założony został pierwszy uniwersytet.

Zwiedzanie

Wielowiekowa historia Berna pozostawiła po sobie niezwykle urokliwe i pełne zabytków stare miasto. Do najważniejszych z nich zaliczyć można m in. późnogotycką XV wieczną katedrę św. Wincentego, XVI wieczną Wieżę Zegarową (Zeitglockenturm), dom słynnego fizyka Alberta Einsteina (1879-1955), stanowiący obecnie siedzibę parlamentu XIX wieczny Federal Palace (Bundeshaus), Wieżę Więzienną (Käfigturm), oraz reprezentacyjne ulice Marktgasse i Kramgasse na których oprócz ciągnących się na przestrzeni sześciu kilometrów zabytkowych arkad zobaczyć możemy także jedenaście XVI wiecznych bogato zdobionych fontann. Najpiękniejszy widok panoramy Starego Miasta roztacza się z położonego na wzniesieniu nad jaskinią z niedźwiedziami Ogrodu Różanego lub z platformy widokowej usytuowanej na wieży katedry. Na jej szczyt prowadzą 344 stopnie. W 1983 roku zabytkowe średniowieczne Stare Miasto w Bernie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzea w Bernie

 • Muzuem Historyczne (Bernisches Historisches Museum) - znajduje się przy ulicy Helvetiaplatz 5 i prezentuje eksponaty związane z historią Berna od czasów starożytnych, aż do współczesności. Za bazę ekspozycji posłużyły zbiory szwajcarskiego archeologa Gustava von Bonstettena (1816-1892). Obecnie jest jedno z największych i najwspanialszych muzeów w Szwajcarii. Cała kolekcja obejmuje blisko pół miliona różnego rodzaju przedmiotów i artefaktów. Obejrzeć tu można m.in. fragmenty odnalezionej w czasie wykopalisk na terenie katedry XV-wiecznej rzeźby breneńskiej czy słynne burgundzkie gobeliny, jakie zdobyte zostały podczas wojny szwajcarsko-burgundzkiej, która toczona była w latach 1474–1477. Placówka organizuje także wystawy czasowe.
 • Muzeum Sztuki (Kunstmuseum Ber) - znajduje się przy ulicy Hodlerstrasse 8–12 i prezentuje niezwykle bogatą kolekcję blisko 4 tysięcy obrazów i rzeźb oraz około 48 tysięcy rysunków, grafik, fotografii, wideo i filmów. Obejrzeć można tu m.in. prace Pabla Picassa, Paula Klee, Ferdynanda Hodlera, Mereta Oppenheima, Niklausa Manuela czy Alberta Ankera. Jest to jedno z najstarszych szwajcarskich muzeów, którego początki sięgają 1879 roku.
 • Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum Bern) - znajduje się przy ulicy Bernastrasse 15 i prezentuje ekspozycje z takich dziedzin nauki jak m.in. botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia czy zoologia. Obejrzeć można tu m.in. gigantyczne kryształy z Planggenstock, imponującą kolekcję afrykańskich zwierząt, bogaty zbiór meteorytów znalezionych na pustyniach Omanu oraz historyczne dioramy. Dużą popularnością cieszy się także ekspozycja poświęcona Barry'emu, psu ratowniczemu z Berna, który niegdyś ratował zagubionych turystów w Aplach.
 • Szwajcarskie Muzeum Alpejskie (Alpines Museum der Schweiz) - znajduje się przy ulicy Helvetiaplatz 4 i poświęcone jest naturze oraz kulturze Alp Szwajcarskich. Obejrzeć tu można liczne ekspozycje poświęcone geologii, tekonice, faunie, florze oraz turystyce alpejskiej. Cała kolekcja liczy przeszło 20 tysięcy obiektów oraz 160 tysięcy fotografii i grafik. Placówka szczyci się także największą na świecei kolekcją map plastycznych (są to mapy przedstawiające trójwymiarowy model powierzchni Ziemi).
 • Muzeum Komunikacji (Museum für Kommunikation) - znajduje się przy ulicy Helvetiastrasse 16 i prezentuje historię komunikacji zarówno pocztowej, telefonicznej jak i elektronicznej. Muzeum założone zostało w 1893 roku na bazie pokaźnej kolekcji ówczesnych dokumentów pocztowych i transportowych. Obejrzeć tu można m.in. zbiór starych telefonów (z których można skorzystać), ekspozycję starych szwajcarskich skrzynek pocztowych czy jedną z największych na świecie kolekcji znaczków pocztowych. Placówka organizuje także wystawy czasowe.
 • Centrum Paula Klee (Zentrum Paul Klee) - mieści się w nowoczesnym budynku (przypominającym latający dywan) zaprojektowanym przez włoskiego architekta Renza Piana przy ulicy Monument im Fruchtland 3 i prezentuje kolekcję obrazów niemiecko-szwajcarskiego artysty Paula Klee (1879-1940).
 • Muzeum Armii Zbawienia (Heilsarmee-Museum) - znajduje się przy ulicy Laupenstrasse 5 i prezentuje historię działalności międzynarodowego ruchu zwanego Armią Zbawienia od momentu jego powstania w 1882 roku w Genewie po czasy obecne.
 • Muzeum Einsteina (Einsteinhaus) - znajduje się przy ulicy Kramgasse 49 w domu w którym w latach 1903-1905 mieszkał wraz żoną Albert Einstein i prezentuje różnego rodzaju pamiątki oraz przedmioty należące do słynnego naukowca. To właśnie tutaj Einsteina stworzył swoje największe dzieło - teorię względności.
 • Muzeum Antyczne (Antikensammlung) - znajduje się przy ulicy Hallerstrasse 12 i prezentuje bogatą kolekcję etruskich, greckich i rzymskich rzeźb. Kolekcja obejmuje łącznie 230 rzeźb, które stanowią wierne odlewy gipsowe starożytnych oryginałów Zobaczyć tu można m.in. Afrodytę, Laokoona czy Kleopatrę
 • Muzeum Psychiatrii (Psychiatrie-Museum) - znajduje się przy ulicy Bolligenstrasse 111 i przybliża historię psychiatrii w Bernie. Placówka założona została w 1914 roku przez doktora Waltera Morgenthalera. Obejrzeć tu można m.in. liczne przedmioty i pomoce naukowe wykorzystywane w leczeniu oraz rysunki i obrazy stworzone przez pacjentów.

Ciekawostki

 • Oficjalny tytuł Berna to Bundesstadt, czyli miasto federalne, a nie Hauptstadt, czyli stolica;
 • Berneńczycy posiadają swój własny dialekt, który brzmi, jak spokojnie i wesoło nucona piosenka;
 • W Bernie przez jakiś czas mieszkał i pracował w Szwajcarskim Urzędzie Patentowym słynny fizyk teoretyczny i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Albert Einstein (1879-1955).

Zdjęcia [19]
Berno
Miasta Snowman· 193
Berno
Miasta Snowman· 210
Berno
Miasta Snowman· 817
Berno
Miasta Snowman· 719
Berno
Miasta Snowman· 745
Berno
Miasta Snowman· 732