Berno (Bern)

Szwajcaria     UNESCO
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Berno
Populacja: 128 041
Powierzchnia: 51 km²
Strona Internetowa: www.bern.com
GPS: N: 46°56'52.79", E: 7°26'53.33"
Berno
Berno - panorama
Berno to historyczne miasto i zarazem stolica stolica Szwajcarii, położona w malowniczym zakolu rzeki Aare. Mimo że nie przypomina ono stołecznej metropolii, mają tu swoje siedziby najważniejsze instytucje kraju. Historia miasta sięga końca XII wieku kiedy to książę Bertold V von Zähringen założył w zakolu rzeki Aare osadę którą nazwał Bern. Według miejscowych legend nazwa ta pochodzi od niemieckiego słowa Bär oznaczającego niedźwiedzia, którego to ów książę tu upolował. Obecnie miś urósł do rangi najważniejszego symbolu miasta i jego wizerunek umieszczony jest w herbie Berna. Nad brzegiem rzeki Aare zaś, po dziś dzień w okolicznych jamach trzymane są żywe niedźwiedzie brunatne. Po bezpotomnej śmierci Bertolda Berno zyskało status wolnego miasta Rzeszy, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Zapoczątkowało to jego dynamiczny rozwój i już jako prężnie działający ośrodek handlowy w 1353 roku przystąpiło do Konfederacji Szwajcarskiej tworząc nowy kanton. Po uchwaleniu konstytucji federacyjnej w 1848 roku Berno stało się stolicą Szwajcarii. W tym samym okresie w mieście założony został pierwszy uniwersytet.

Zwiedzanie
Wielowiekowa historia Berna pozostawiła po sobie niezwykle urokliwe i pełne zabytków stare miasto. Do najważniejszych z nich zaliczyć można m in. późnogotycką XV wieczną katedrę św. Wincentego, XVI wieczną Wieżę Zegarową (Zeitglockenturm), dom słynnego fizyka Alberta Einsteina (1879-1955), stanowiący obecnie siedzibę parlamentu XIX wieczny Federal Palace (Bundeshaus), Wieżę Więzienną (Käfigturm), oraz reprezentacyjne ulice Marktgasse i Kramgasse na których oprócz ciągnących się na przestrzeni sześciu kilometrów zabytkowych arkad zobaczyć możemy także jedenaście XVI wiecznych bogato zdobionych fontann. Najpiękniejszy widok panoramy Starego Miasta roztacza się z położonego na wzniesieniu nad jaskinią z niedźwiedziami Ogrodu Różanego lub z platformy widokowej usytuowanej na wieży katedry. Na jej szczyt prowadzą 344 stopnie. W 1983 roku zabytkowe średniowieczne Stare Miasto w Bernie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [17]
Berno
Miasta Snowman· 355
Berno
Miasta Snowman· 300
Berno
Miasta Snowman· 322
Berno
Miasta Snowman· 297
Berno
Miasta Snowman· 320
Berno
Miasta Snowman· 295
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas