Eiger

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Kanton: Berno
GPS: N: 46°34'44.00", E: 8°0'23.00"
Eiger - panorama

Eiger (3970 metrów n.p.m.) to majestatyczna góra w Szwajcarii, położona w Alpach Berneńskich. Jest to najbardziej znany szczyt w historii alpinizmu ekstremalnego. Wraz z Mönchem i Jungfrau tworzy trio (Dreigestirn) wielkich szczytów w północnej części berneńskiego Oberlandu. Północna ściana Eigeru znana jest pod kilkoma nazwami: Eigerwand, Nordwand lub Mordwand czyli Ściana Śmierci - jest to to nazwa, której zaczęto używać po wielu tragicznie zakończonych próbach zdobycia góry. Sama ściana ma aż 1800 metrów wysokości i jest to najwyższa pionowa ściana w Alpach i Europie. Pierwsza próba jej zdobycia miała miejsce w 1934 roku. Podjęli ją Niemcy W. Beck i bracia G. i K. Lowinger, którzy dotarli na wysokość okna skalnego stacji Eigerwand. Niestety podejście zakończyło się wypadkiem, ale wszyscy wspinacze zostali uratowani przez wyprawę ratunkową, która weszła w ścianę ze stacji Eigerwand. W kolejnych latach dokonywano wielu nieudanych prób zdobycia północnej ściany, które nierzadko kończyły się śmiercią alpinistów. Ostatecznie góra została zdobyta 24 lipca 1938 roku przez sześciu Austriaków. Pierwsze podejście w zimie miało miejsce 6-12 marca 1961. Było to jednak przejście na raty, gdyż alpiniści zeszli ze ściany do tunelu kolejki na stacji Eigerwand i po pewnym czasie kontynuowali wspinaczkę właśnie od tego miejsca. W późniejszym czasie Północna ściana stała się w areną wyścigową. W roku 1983 Austriak Thomas Bubendorfer pokonał ją w 4 godziny 50 minut. 24 marca 2003 roku Włoch Christoph Hainz pokonał ścianę w 4 godziny 30 minut. 21 lutego 2007 roku Szwajcar Ueli Steck wspiął się nią na szczyt w 3 godziny 54 minuty, a 13 lutego 2008 roku zrobił to w 2 godziny 47 minut 33 sekundy. 20 kwietnia 2011 roku Szwajcar Dani Arnold przeszedł północną ścianę w czasie 2 godziny 28 minut. 17 listopada 2015 Ueli Steck przeszedł ścianę w 2 godziny 22 minuty 50 sekund.

Ciekawostki

  • W 1912 roku ukończono budowę kolejki zębatej na przełęcz Jungfraujoch, która biegnie przez kilka kilometrów we wnętrzu Eigeru.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas