Zamek Chillon (Château de Chillon)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kanton: Vaud
Strona Internetowa: www.chillon.ch
GPS: N: 46°24'51.00", E: 6°55'39.00"
Zamek Chillon
Zamek Chillon - panorama

Château de Chillon to okazały średniowieczny zamek w zachodniej Szwajcarii, położony na malowniczym skalnym cyplu usytuowanym na wschodnim brzegu Jeziora Genewskiego, około 5 km w kierunku południowym od Montreux. Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Jej głównym zadaniem miała być kontrola strategicznego wąskiego przesmyku pomiędzy Alpami i Jeziorem Genewskim. W kolejnych latach twierdza były sukcesywnie rozbudowywana i powiększana. Praktycznie do końca XII stulecia zamek stanowił własność biskupów Sion, kiedy to posiadłość dostała się we władanie książąt sabaudzkich. Wkrótce potem na polecenie księcia Piotra II Sabaudzkiego (1203-1268) twierdza została poddana gruntownej przebudowie w czasie której otrzymała swój obecny kształt. Swego czasu zamek Chillon stanowił jeden z ważniejszych przystanków na szlaku łączącym północ z południem Europy. W XVI wieku twierdza została zdobyta i zajęta przez Berneńczyków i przez lata służyła im jako arsenał, a także pełniła rolę siedziby panów feudalnych. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek stanowi jeden z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Warowania stanowi obowiązkowy punkt programu dla wszystkich turystów odwiedzających okolice Jeziora Genewskiego.

Ciekawostki

  • Zamek Chillon znany jest także z tajemniczych podziemi w których przez blisko 6 lat przetrzymywany był słynny genewski patriota i przeor Franciszek Bonivard (1496-1570). Jego losy opisał słynny angielski poeta i dramaturg Lord Byron w powieści zatytułowanej Więzień Czyllonu.

Ceny biletów
- normalny: 12.50 CHF
- ulgowy (dzieci w wieku 6-15 lat): 6,00 CHF
- rodzinny: 29,0 CHF
Godziny otwarcia
- od kwietnia do września w godz.: 9:00-19:00
- październik w godz.: 9:30-18:00
- od grudnia do lutego w godz.: 10:00-17:00
- marzec w godz.: 9:30-18:00
Zdjęcia [5]
Zamek Chillon
Zamki i pałace Bella Ragazza· 611
Zamek Chillon
Zamki i pałace Bella Ragazza· 634
Zamek Chillon
Zamki i pałace Bella Ragazza· 694
Zamek Chillon
Zamki i pałace Bella Ragazza· 638
Zamek Chillon
Zamki i pałace Bella Ragazza· 625
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Schwingen to wywodząca się ze Szwajcarii stara zabawa niemieckojęzycznych alpejskich pasterzy, która przekształciła się dziś w narodowy sport. Polega ona na ciągnięciu przeciwnika za charakterystyczne krótkie spodenki uszyte z grubego płótna. Wyrywa ten komu pierwszemu uda się przewrócić na ziemię przeciwnika.
Reklama
Polub nas