Zamek Chillon (Château de Chillon)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kanton: Vaud
Strona Internetowa: www.chillon.ch
GPS: N: 46°24'51.00", E: 6°55'39.00"
Zamek Chillon
Zamek Chillon - panorama

Château de Chillon to okazały średniowieczny zamek w zachodniej Szwajcarii, położony na malowniczym skalnym cyplu usytuowanym na wschodnim brzegu Jeziora Genewskiego, około 5 km w kierunku południowym od Montreux. Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Jej głównym zadaniem miała być kontrola strategicznego wąskiego przesmyku pomiędzy Alpami i Jeziorem Genewskim. W kolejnych latach twierdza były sukcesywnie rozbudowywana i powiększana. Praktycznie do końca XII stulecia zamek stanowił własność biskupów Sion, kiedy to posiadłość dostała się we władanie książąt sabaudzkich. Wkrótce potem na polecenie księcia Piotra II Sabaudzkiego (1203-1268) twierdza została poddana gruntownej przebudowie w czasie której otrzymała swój obecny kształt. Swego czasu zamek Chillon stanowił jeden z ważniejszych przystanków na szlaku łączącym północ z południem Europy. W XVI wieku twierdza została zdobyta i zajęta przez Berneńczyków i przez lata służyła im jako arsenał, a także pełniła rolę siedziby panów feudalnych. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek stanowi jeden z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Warowania stanowi obowiązkowy punkt programu dla wszystkich turystów odwiedzających okolice Jeziora Genewskiego.

Ciekawostki

  • Zamek Chillon znany jest także z tajemniczych podziemi w których przez blisko 6 lat przetrzymywany był słynny genewski patriota i przeor Franciszek Bonivard (1496-1570). Jego losy opisał słynny angielski poeta i dramaturg Lord Byron w powieści zatytułowanej Więzień Czyllonu.

Ceny biletów
- normalny: 12.50 CHF
- ulgowy (dzieci w wieku 6-15 lat): 6,00 CHF
- rodzinny: 29,0 CHF
Godziny otwarcia
- od kwietnia do września w godz.: 9:00-19:00
- październik w godz.: 9:30-18:00
- od grudnia do lutego w godz.: 10:00-17:00
- marzec w godz.: 9:30-18:00
Zdjęcia [5]
Zamek Chillon
Zamki i pałace Bella Ragazza· 760
Zamek Chillon
Zamki i pałace Bella Ragazza· 803
Zamek Chillon
Zamki i pałace Bella Ragazza· 867
Zamek Chillon
Zamki i pałace Bella Ragazza· 795
Zamek Chillon
Zamki i pałace Bella Ragazza· 797
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas