Žatec - panorama

Žatec to niewielkie miasto w północnych Czechach, położone nad rzeką Ohrzą (lewy dopływ Łaby). Jego początki sięgają przełomu X i XII wieku, kiedy to członkowie czeskiego możnowładczego rodu Wrszowców założyli tu jedną ze swoich osad. W zapiskach historycznych pierwsze wzmianki o mieście Žatec datowane są na 1004 rok i pochodzą z kroniki biskupa Thietmara z Merseburga. Prawa miejskie Žatec uzyskał w 1265 roku od króla Przemysła Ottokara II (1233-1278), a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Swój największy okres rozkwitu miasto przeżywało w XIV wieku w czasach rządów Karola IV Luksemburskiego (1316-1378). Na przełomie XIV i XV wieku w Žatec funkcję rektora miejscowej szkoły sprawował Johannes von Tepl, autor popularnego dialogu między wdowcem a śmiercią Der Ackermann aus Böhmen. Dzieło to należy do najważniejszych utworów wczesnego humanizmu w Niemczech. Miasto odegrało także ważna rolę w czasie wojen husyckich jakie toczone były na terenie Czech w latach 1419-1436. Wedle proroctwa uznano je za jedno z miast (obok Pilzna, Klatovy, Louny i Slaný) które przetrwa koniec świata jaki miał rzekomo nastąpić w lutym 1420 roku. Kres prosperity przyniosła wojna trzydziestoletnia (1618-1648) w wyniku której Žatec został dotkliwie zniszczony. Wtedy też miasto zostało zasiedlone przez niemieckich osadników. Wiek XVIII przyniósł dynamiczny rozwój piwowarstwa, a okoliczne tereny stały się miejsce uprawy chmielu. Obecnie Žatec zamieszkiwany jest przez niespełna 20 tysięcy ludzi.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części miasta stanowi podłużny Plac Wolności (Náměstí Svobody) w którego centrum wznosi się ustawiona w latach 1707-1713 przeszło 20 metrowa barokowa kolumna Trójcy Przenajświętszej (Sloup Nejsvětější Trojice). Miało to zapobiec epidemii dżumy jaka w owym czasie nawiedzała okoliczne miasta. Dominującą budowlą placu jest XIX-wieczny gmach ratusza miejskiego (Radnice). Wzniesiono go w miejscu starego XIV-wiecznego budynku w którym niegdyś handlowano suknem. Obecnie swoją siedzibę mają tu władze miasta. Kierując się od placu na północ dojedziemy do kolejnego cennego zabytku jakim jest okazały kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Kostel Nanebevzetí Panny Marie). Jego początki sięgają przełomu X stulecia, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza romańska świątynia. Swój obecny barokowy kształt kościół uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVIII stuleciu. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. usytuowana w północnej części miasta XIX wieczna Synagoga (druga co do wielkości w Czechach), XIV wieczny kościół św. Jakuba (Kostel svatého Jakuba), późnogotycki dom Mederów, wybudowany z muru pruskiego w XIV stuleciu kościół św. Wacława (Kostel svatého Václava) oraz pozostałości średniowiecznych murów miejskich z dwoma bramami (Kněžská brána i Libočanská branka).

Świątynia Chmielu i Piwa

Świątynia Chmielu i Piwa (Chrám chmele a piva) to rozległy kompleks turystyczny, który powstał w latach 2009-2012 poprzez przebudowę terenu dawnych magazynów chmielowych. Jego serce stanowi Muzeum Chmielarstwa (Hop Museum) w którym zapoznać się można z rozwojem uprawy chmielu w Czechach począwszy od wczesnego średniowiecza aż po czasy obecne. Żatecki chmiel znany i ceniony jest na całym świecie. Jego odmiana charakteryzuje się czerwonym odcieniem liści a dzięki dużej zawartości żelaza nadaje piwu wyjątkowego aromatu i charakterystycznej goryczy. Zwiedzanie połączone jest z degustacją regionalnego piwa na słynnej žateckiej odmianie chmielu o nazwie červeňák. Na terenie kompleksu znajduje się także restauracja z minibrowarem, chmielowy zegar (Chmelový orloj) oraz wieża widokowa (Chmelový maják) z której rozpościera się przepiękna panorama miasta i okolicy.

Žatec - Świątynia Chmielu i Piwa

Ciekawostki

  • Każdego roku na przełomie sierpnia i września w Žatcu organizowane jest święto piwa zwane Dočesná na które przyjeżdżają licznie piwowarzy, również spoza Czech;
  • Žatec jest miastem z najmniejszą średnią liczbą opadów atmosferycznych w Czechach, co spowodowane jest cieniem opadowym Rudaw.

mail