Meersburg

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Badenia-Wirtembergia
GPS: N: 47°41'37.12", E: 9°16'20.86"
Meersburg
Meersburg - panorama

Meersburg to niewielkie miasto w południowych Niemczech, położone na północno-wschodnim brzegu Jeziora Bodeńskiego. Jego początki sięgają VII wieku, kiedy to na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych wzniesiona została pierwsza warownia. W owym czasie tereny te znajdowały się pod panowaniem Merowingów (dynastia królów panująca w państwie frankijskim w latach 481-751). Niespełna trzy stulecia później wokół zamku zawiązała się osada, która z upływem czasu rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. Prawa miejskie, a co za tym idzie licznie przywileje oraz ulgi Meersburg otrzymał w 1299 roku. W tych czasach kwitł tutaj handel bydłem, zbożem i przede wszystkim winem. Obecnie Meersburg to niezwykle malownicze i urocze miasteczko. Położenie bezpośrednio nad jeziorem w połączeniu z doskonale rozwinięta bazą turystyczną, każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego kraju.

Zwiedzanie

Pełne malowniczych kamieniczek stare miasto opada stromo ku jezioru, a nad nim wznosi się majestatyczne średniowieczny zamek (Altes Schloss) w sąsiedztwie którego znajduje się XVIII wieczny barokowy pałac (dawna rezydencja biskupów z Konstancji). Starsza warownia powstała jeszcze w VII stuleciu w czasach panowania Merowingów, co czyni z niej jeden z najstarszych tego typu obiektów w całych Niemczech. Obecnie, większość jego zabudowy pochodzi z XIII wieku. Serce Meersburga stanowi pełen uroku rynek (Marktplatz), przy którym wznosi się okazały budynek ratusza miejskiego. Jedną z uliczek odchodzących od rynku można dojść do Górnej Bramy (Obertor). Inną zaś dojedziemy do mieszczącego się w dawnym klasztorze muzeum miejskiego (Stadtmuseum) w którym zapoznać można się z historią miasta, a także dorobkiem miejscowego lekarza Franza Antona Mesmera. Pozostałe warte uwagi zabytki i atrakcje Meersburga to m.in. usytuowany u podnóża zamku szachulcowy młyn, Brama Dolnego Miasta (Unterstadttor), XVI wieczny magazyn Gredhaus oraz Muzeum Zeppelinów (Zeppelin Museum).

Zdjęcia [9]
Meersburg
Miasta Stakua· 1676
Meersburg
Miasta Stakua· 1499
Meersburg
Miasta Stakua· 1610
Meersburg
Miasta Stakua· 1459
Meersburg
Miasta Stakua· 1497
Meersburg
Miasta Stakua· 1475
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Językiem niemieckim mówi około 100 milionów ludzi na całym świecie. Poza Niemcami, Austrią, Księstwem Liechtenstein, częścią Szwajcarii czy Belgii i kilkoma enklawami w Europie Wschodniej, niemieckojęzyczne społeczności mieszkają również w Ameryce Północnej i Południowej oraz na południu Afryki.
Polub nas