Überlingen

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Badenia-Wirtembergia
Strona Internetowa: www.ueberlingen-bodensee.de
GPS: N: 47°45'59.38", E: 9°9'32.79"
Überlingen
Überlingen - panorama

Überlingen to niewielkie miasto i zarazem popularne uzdrowisko w południowych Niemczech, położone na północno-wschodnim brzegu Jeziora Bodeńskiego. W zapiskach historycznych pierwsza wzmianka o mieście pojawia się w dokumentach pochodzących z drugiej połowy VIII wieku. Wtedy to znajdowała się tu osada zwana Iburinga. Prawa miejskie, a co za tym idzie liczne przywileje oraz ulgi Überlingen otrzymało na przełomie XII i XIII stulecia. Wkrótce potem miasto otoczone zostało potężnymi murami obronnymi. Od 1268 roku Überlingen posiadało status Wolnego Miasta Rzeszy podlegającemu bezpośrednio cesarzowi niemieckiemu. Status ten miasto utraciło na początku XIX wieku, kiedy to dostało się pod panowanie Badenii. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) miasto było dwukrotnie bezskutecznie oblegane rzez wojska szwedzkie. Wielowiekowa historia miasta pozostawiła po sobie wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. pięcionawowa późnogotycka XIV wieczna katedra św. Mikołaja (St. Nikolai), renesansowy budynek ratusza miejskiego (Rathaus), Arsenał, późnogotycki kościół Franciszkanów, klasycystyczny XVIII wieczny budynek giełdy towarowej Greth, liczne domy kupieckie oraz pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się malownicza promenada (Seepromenade), którą latem spacerują tłumnie turyści odwiedzający miasto.

Ciekawostki

  • W nocy z 1 na 2 lipca 2002 roku nad Überlingen zderzyły się dwa samoloty - rosyjski pasażerski Tupolew Tu-154 oraz należący do międzynarodowej firmy spedycyjnej DHL transportowy Boeing 757. W tym tragicznym wypadku zginęło 71 osób (w tym 46 dzieci).

Zdjęcia [9]
Überlingen
Miasta Connor· 328
Überlingen
Miasta Connor· 300
Überlingen
Miasta Connor· 308
Überlingen
Miasta Connor· 304
Überlingen
Miasta Connor· 308
Überlingen
Miasta Connor· 295
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1879 roku w niemieckim mieście Ulm w domu przy Bahnhofstrasse B nr 135 urodził się słynny niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia Albert Einstein. Obecnie uważany jest on za jednego z największych fizyków-teoretyków XX wieku. W świecie nauki zasłynął głównie jako twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, oraz jako współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła.
Reklama
Polub nas