Chinchón

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Madryt
Strona Internetowa: www.ciudad-chinchon.com
GPS: N: 40°8'24.27", W: 3°25'21.57"
Chinchón
Chinchón - panorama
Chinchón to niewielka miejscowość w środkowej Hiszpanii, położona około 45 km w kierunku południowo-wschodnim od Madrytu. Początki miasta sięgają przełomu XIV i XV wieku, kiedy to wybudowane zostały tu pierwsze umocnienia. Powstał wtedy zamek, a także wytyczony został główny plac miejski, który w kolejnych stuleciach obudowany został licznymi kamienicami. W XVII wieku hrabina Chinchón podczas pobytu w Peru zaraziła się malarią. Leczyła się korą tropikalnego drzewa, która przywiozła do Hiszpanii. Drzewo to nazwano potem na jej cześć Cinchona pubescens - chinowcem.

Zwiedzanie
Serce miasta stanowi otoczony dwupiętrowymi, średniowiecznymi domami i wysypany piaskiem nieregularny plac Plaza Mayor. Na budynkach znajdują się galerie z nadprożami oraz drewniane balkony (których jest tu w sumie 234), podparte na stojakach za pomocą wsporników. Sam plac stanowi scenerię dla różnych wydarzeń jakie organizowane są w Chinchón. Najpopularniejszą imprezą są organizowane każdego roku w sierpniu walki byków. Oprócz typowych domów z balkonem, wokół placu znaleźć można liczne restauracje i bary. W głębi Plaza Mayor wznosi się majestatyczny Kościół Iglesia de la Piedad. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana o czym świadczy dziś mieszanka stylów architektonicznych. Trzon budowli stanowi renesansowa konstrukcja ozdobiona elementami barokowymi, platereskowymi i gotyckimi. Na północno zachodnim krańcu miasta napotkać można okazały średniowieczny zamek. Miasto jest także znane z "Pasion de Cristo" (męki Chrystusa), która odbywa się co roku w Wielką Sobotę.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 2015 roku u wybrzeży Kolumbii znaleziono wrak hiszpańskiego galeonu San Jose zatopionego trzy stulecia temu przez Brytyjczyków. W czasie swojego ostatniego rejsu na pokładzie miał złoto, srebro, klejnoty oraz biżuterię, których wartość szacowano na 17 miliardów dolarów. Okręt ten uważany jest "Świętego Graala" poszukiwaczy skarbów.
Reklama
Polub nas