Tuła (Ту́ла)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód tulski
Strona Internetowa: www.tula.ru
GPS: N: 54°12'0.00", E: 37°37'0.00"
Tuła
Tuła - panorama

Tuła to miasto w zachodniej Rosji, położone nad rzeką Upą (prawy dopływ Oki). W zapiskach historycznych pierwszy raz pojawia się w dokumentach pochodzących z 1146 roku. Nazwa miasta związana jest ściśle z rzeką Tulicą i według znanego językoznawcy Włodzimierza Iwanowicza Dala oznaczała "niedostępne miejsce, zatulje - przytulisko, schronienie". W 1503 roku Tuła została wcielona do Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Wkrótce potem w obawie przed najazdami Tatarów krymskich miasto zostało mocno ufortyfikowane. Tylko w latach 1531-1540 pod mury tulskiego kremla krymskie hordy podchodziło 14 razy. Na przełomie XVI i XVII wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem hutnictwa, a w 1712 roku z rozkazu Piotra I Wielkiego wybudowano w Tule pierwszą w Rosji fabrykę broni. Po wojnach napoleońskich, kiedy to zmalało zapotrzebowanie na broń w fabryce zaczęto produkować także samowary oraz harmonie.

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych zabytków Tuły jest kreml. Budowla ta wzniesiona została w latach 1514-1521 i obecnie szczyci się swoimi 9 basztami i potężnymi murami. Niegdyś w obrębie kremla znajdowało się 107 budynków w których żyło blisko 200 mieszkańców. W jego obrębie znajdują się także dwa sobory: wzniesiony w 1766 roku barokowy sobór Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny oraz wybudowany w połowie XIX wieku na część mieszkańców miasta sobór Objawienia Pańskiego. Pozostałe ważnie zabytki i atrakcje Tuły to m.in. cerkiew Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Muzeum Malarstwa, cerkiew Smoleńskiej Ikony Matki Bożej oraz usytuowany w pobliżu miasta w Jasnej Polanie dom Lwa Tołstoja.

Ciekawostki

  • Tuła znana jest z produkcji samowarów - charakterystycznych urządzeń do przygotowywania herbaty, stosowanych głownie na terenie Rosji i Iranu. W sąsiedztwie fabryki znajduje się niewielkie muzeum w którym gdzie zapoznać się można z historią tutejszych wyrobów.

Czy wiesz że?
Nazwę kawiarni "Bistro" wymyślili Rosjanie. Miało to miejsce w czasach napoleońskich, kiedy to pojawiający się w europejskich restauracjach rosyjscy żołnierze często ponaglali obsługę mówiąc "Bystro, bystro...", co po rosyjsku oznacza "Szybko, szybko...". Łatwiejsze do wymówienia jest "I" zamiast "Y", dlatego zamiast "Bystro" powstało "Bistro"
Reklama
Polub nas