Rostów nad Donem

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód rostowski
GPS: N: 47°13'0.00", E: 39°42'0.00"
Rostów nad Donem
Rostów nad Donem - panorama
Rostów nad Donem to miasto w południowej Rosji, położone nad rzeką Don, niedaleko jej ujścia do Morza Azowskiego. Miasto założone zostało w 1749 roku jako punkt celny i port rzeczny w miejscu uroczyska znanego jeszcze w czasach kampanii azowskich Piotra I. Wkrótce potem przystąpiono do budowy twierdzy, której głównym zadaniem miała być ochrona miejscowego portu przed najazdami tureckimi. W 1761 roku ukazem Katarzyny II fortecy nadano imię metropolity Rostowskiego i Jarosławskiego, Dymitra, zaraz po tym jak został on zaliczony w poczet świętych prawosławnych. W 1807 roku Rostów uzyskał prawa miejskie od cara Aleksandra I. Wkrótce potem za sprawą handlu zbożem miasto stało się znaczącym ośrodkiem handlowym w regionie. Mimo, że Rostów to stosunkowo ładne i zadbane miasto to nie znajdziemy tu zbyt wielu cennych zabytków. Dawna twierdza z ziemnymi bastionami w kształcie dziewięcioramiennej gwiazdy była zlokalizowana pomiędzy obecnymi zaułkami Czechowa i Kriestianskim a ulicami Gorkiego i Stanisławskiego. Niestety do czasów obecnych praktycznie nic z niej się nie zachowało. W czasie ostatniej wojny zniszczonych zostało wiele gmachów użyteczności publicznej m.in. teatr czy bank. Dumę dawnego Rostowa - sobór Aleksandra Newskiego - wysadzili bolszewicy jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Do najważniejszych budowli i atrakcji miasta należą m.in. Teatr Dramatyczny im. Gorkiego, Muzeum krajoznawcze, sobór Rożdiestwa Bożoj Materi oraz Teatr Muzyczny.

Cichy Don
Cichy Don to wydana w 4 tomach w latach 1928-1940 wielka epopeja powieściowa radzieckiego pisarza Michaiła Szołochowa, laureata literackiej Nagrody Nobla. Ukazuje ona losy kozactwa dońskiego w czasach I wojny światowej i wojny domowej w Rosji. Bohater powieści, Grigorij Melechow (wzorowany na autentycznej postaci Charłampija Jermakowa) oraz jego losy stanowią udaną parafrazę dziejów wszystkich dońskich kozaków, którzy stanęli w obliczu wyboru, czy poprzeć bolszewików czy też może dalej wspierać cara.
Czy wiesz że?
Na terenie Rosji znajduje się słynne jezioro Bajkał, które często określane jest mianem "syberyjskiego morza". Jest to najstarsze i najgłębsze jezioro świata, które 1996 roku wraz z przyległymi terenami zostało wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Reklama
Polub nas