Kampen

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Overijssel
Strona Internetowa: visitkampen.nl
GPS: N: 52°33'17.75", E: 5°55'12.46"
Kampen
Kampen - panorama

Kampen to miasto w Holandii, położone w pobliżu ujścia rzeki Ijssel do Zwarte Meer (odnogi sztucznego jeziora IJsselmeer), około 15 km w kierunku północno-zachodnim od Zwolle. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to założona została tu pierwsza osada. W 1236 roku Kampen otrzymało prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Jednak swój największy okres rozkwitu miasto przeżywało po tym jak stało się członkiem Hanzy (związku miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej). Wtedy to Kampen posiadało własną flotę, dającą możliwości prowadzenia własnych interesów oraz szybkiego bogacenia się. Nic więc dziwnego, że gdy wybuchła wojna pomiędzy Niderlandami a Związkiem Hanzeatyckim miasto opowiedziało się przeciwko tym pierwszym.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Kampen zachowało się wiele pamiątek z czasów dawnej potęgi. Przypominają o tym okazałe gotyckie bramy, pieczołowicie odrestaurowane kamienice oraz kościoły. Do najważniejszych zabytków miasta należą m.in. widoczna praktycznie z każdego miejsca XVII wieczna Nowa Wieża (Nieuwe Toren), pochodząca z XIV wieku ceglana brama Koornmarktpoort, budynek ratusza miejskiego (Stadhuis), monumentalny gotycki kościół św. Mikołaja (Bovenkerk) usytuowane w dawnym domu kupieckim Muzeum Miejskie (Stedelijk Museum), pochodząca z 1465 roku i przebudowana dwa stulecia później w stylu renesansowym brama Broederpoort oraz pozostałości średniowiecznych murów obronnych.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na elementy legendarnej tolerancji Holendrów natknąć się można także w prawie podatkowym. Dotyczy to m in. czarownic czy wróżek, które mogą odliczać sobie od podatku koszty nauki tajników wróżbiarstwa. A gdy już zdobędą dyplom wiedźmy fiskus pozwala im odjąć od wpływów koszty związane z wykonywaniem zawodu (np. mioteł na których latają po okolicy).
Polub nas