Stamford - panorama

Stamford to niewielkie miasto w Anglii (hrabstwo Lincolnshire), położone nad rzeką Welland. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to założona została tu pierwsza osada. w IX i X wieku Stamford było jednym z 5 miast kontrolowanych przez Wikingów. W późniejszym czasie zostało podbite i zajęte przez Normanów, którzy wybudowali tu jeden ze swoich zamków. W okresie średniowiecza Stamford stanowiło ważny ośrodek handlowy specjalizujący się na handlu suknem. Od końca XIII wieku do XVII lub XVIII wieku w Stamford znajdował się jeden z dwunastu krzyży Eleonory, upamiętniających miejsca postoju orszaku z ciałem królowej Anglii Eleonory kastylijskiej (1240-1290). W późniejszych wiekach miasto jednak podupadło. Ominęły je także ważne wydarzenia historyczne oraz wielkie zmiany, dzięki czemu zachowała się tu w oryginalnym stanie zabytkowa zabudowa miejska. W 1967 roku Stamford jako pierwsze w Anglii zostało objęte szczególną ochroną, mającą a celu zachowanie tradycyjnej tkanki urbanistycznej. Mimo niewielkiej liczby mieszkańców (około 18 tysięcy), w mieście znajduje się aż 11 kościołów, 30 pubów, 20 restauracji i 10 dobrych hoteli.

Zwiedzanie

Obecnie Stamford znane jest i cenione głownie jako zabytkowy zespół architektoniczny bogaty w XVII i XVIII wieczne budownictwo. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest okazały kościół Najświętszej Marii Panny (St Mary's Church). Jego budowa rozpoczęta została w XII wieku i ciągnęła się przez kilka następnych stuleci. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na XV wieczną pokrytą polichromowanym sklepieniem kaplicę Bożego Ciała (Corpus Christi Chapel). Pozostałe ważne zabytki Stamford to m.in. kościół Wszystkich Świętych (All Saint's Church), pochodzący z końca XV wieku Browne's Hospital, XV wieczny kościół św. Marcina (St Marton's Church), budynek starego browaru, kościół św. Grzegorza (St George's Church) oraz usytuowany poza centrum miasta wybudowany w latach 1565-1587 gigantyczny dwór elżbietański Burghley House. W jego wnętrzu znajduje się aż 240 pokoi fantastyczna podwójna "piekielna" klatka schodowa (Hell Staircase) oraz plafon autorstwa Antonio Verrio (1639-1707) ukazujący grzeszników pożeranych przez kota. Warto również odwiedzić Stamford Museum, w którym zgromadzono liczne artefakty i znaleziska jakie udało się odnaleźć w czasie prac archeologicznych jakie prowadzone były na terenie miasta.

Stamford - Plan

Ciekawostki

  • Nazwa miasta wywodzi sie ze staro-angielskiego i oznacza kamienny brod, odnoszac sie do plytkiego kamiennego przejścia na rzece Welland.

mail

Multimedia