Nottingham

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Anglia
Strona Internetowa: www.nottinghamcity.gov.uk
GPS: N: 52°57'0.00", W: 1°7'60.00"
Nottingham
Nottingham - panorama
Nottingham to miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Nottinghamshire, położone nad rzeką Trent. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to okoliczne tereny zamieszkiwane były przez plemię Brytów. To właśnie oni wydrążyli pod miastem jaskinie, które w późniejszym czasie połączone zostały licznymi tunelami. Około VI wieku osiedli się tu Saksonii, których przywódcą był Snot. W późniejszym czasie osada podbita i zajęta została przez Wikingów, których w XI wieku przepędził Wilhelm I Zdobywca (1028-1087). To właśnie z jego polecenia na okolicznym wzgórzu wybudowany został zamek z którego w 1642 roku Karol I Stuart (1600-1649) wyruszył aby rozpocząć wojnę domową w Anglii. Po zwycięstwie Cromwella warownię zburzono, a król został stracony jako zdrajca narodu. Ciężki okres miasto przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku nalotów bombowych zostało dotkliwie zniszczone. Po wojnie zrujnowane budynki zostały wyburzone i zastąpione dosyć nieciekawą zabudową. Obecnie Nottingham sprawia industrialno-robotniczy charakter. Mimo to warto się tu zatrzymać i obejrzeć kilak ciekawych zabytków.

Zwiedzanie
Serce Nottingham stanowi rozległy rynek (Market Square), którego jedną z pierzei zdobi neobarokowy budynek ratusza miejskiego (Council House). Kierując się od rynku na południowy-zachód uliczką Fair Lane dojedziemy do jednego z najciekawszych zabytków miasta jakim jest średniowieczny zamek (Nottingham Castle). Jego początki sięgają drugiej połowy XI wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. W kolejnych wiekach była ona sukcesywnie powiększana i rozbudowywana. Z tej niegdyś imponującej twierdzy do czasów obecnych zachowały się jedynie potężne mury oraz wzniesiona w XVII wieku w miejscu starego donżona książęca rezydencja (Ducal Palace). W 1878 roku w jej wnętrzach urządzone zostało pierwsze w kraju muzeum zamkowe (Castle Museum and Art Gallery). Przed zamkiem zaś znajduje się posąg legendarnego miejscowego rozbójnika Robin Hooda. Pozostałe ważne zabytki Nottingham to m.in. XV wieczny kościół Najświętszej Marii Panny (St Mary's Church) oraz dawna siedziba władz Shire Hall (obecnie siedziba Galerii Sprawiedliwości).

Ciekawostki
- W Nottingham znajduje się najstarsza oberża w kraju. Trip to Jerusalem założona została w 1189 roku.
- Według legendy właśnie w okolicach Nottingham żył i działał legendarny Robin Hood.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Sandwicz stanowi jeden z podstawowych elementów angielskiej kuchni. Ta popularna przekładana kanapka powstała w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to John Montagu (czwarty lord miasta Sandwich), zgłodniawszy podczas gry w karty, zniecierpliwiony długim oczekiwaniem na posiłek, polecił żeby po prostu wsunięto mu kawałek mięsa pomiędzy dwie kromki chleba. Wkrótce potem rozkazał aby takie posiłki przynoszone były mu wprost do biura co w konsekwencji przyczyniło się do popularyzacji sandwicza.
Reklama
Polub nas