Las Sherwood (Sherwood Forest)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Przyroda
Część: Anglia
Miejscowość: Edwinstowe
GPS: N: 53°12'10.54", W: 1°3'50.42"
Las Sherwood
Las Sherwood - panorama

Sherwood Forest to malowniczy las w środkowej Anglii (hrabstwo Nottinghamshire), rozciągający się wokół niewielkiej miejscowości Edwinstowe. Zajmuje on powierzchnię 423 ha i stanowi pozostałość po dawnej, znacznie większej puszczy związanej z legendą o słynnym Robin Hoodzie. Po wielkim wyrębie jaki miał miejsce w XVIII stuleciu rozległy las skurczył się do skromnych rozmiarów. Od siekiery ocalały tylko tereny leśne będące własnością miejscowych rodów książęcych, tzw. Dukeries. Jako teren rekreacyjny, las został udostępniony publicznie w 1969 roku przez Radę Hrabstwa Nottinghamshire. Najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym miejscem w Sherwood jest legendarny dąb szypułkowy zwany Major Oak. Według lokalnych przekazów to właśnie pod nim znajdowała się główna kwatera Robin Hooda. Jego ulubioną kryjówką miały być dziuple dębów, w tym tego właśnie, nazwanego później Major Oak. Wiek drzewa szacowany jest na 800-1000 lat co wydaje się potwierdzać legendę, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w czasach sławnego banity (przełom XII i XIII wieku) był to po prostu młody dąbczak, jakich zapewne wiele rosło w okolicy. Major Oak jest także największym dębem w całej Wielkiej Brytanii. W plebiscycie z 2002 roku został wybrany "ulubionym drzewem Brytyjczyków", a także umieszczono go na liście 50 najważniejszych brytyjskich drzew. Od przeszło 100 lat gałęzie dębu podtrzymuje system wsporników, a w 1975 roku odgrodzono go od publiczności. Do drzewa idzie się blisko półtorakilometrowym szlakiem, zaczynającym się przy ośrodku informacji turystycznej (visitors centre), położonej na północ od centrum Edwinstowe.

Las Sherwood - Plan

Robin Hood

Robin Hood to słynny bohater średniowiecznych angielskich legend ludowych, którego istnienie nie zostało nigdy potwierdzone przez źródła historyczne. Według legendy, Robin Hood podróżował po Sherwood w latach 1191-1234. Były to wówczas królewskie lasy, obejmujące kilka sąsiednich hrabstw, w których urządzano polowania. Ten legendarny rozbójnik, uprzykrzający życie szeryfowi Nottingham i swojemu głównemu antagoniście, sir Guyowi de Gisbourne, wpisuje się w typowe, znane na całym świecie ludowe opowieści o banicie grabiącym bogatych i rozdającym dobra ubogim. Robin Hood podobnie jak nasz Janosik nie działał w pojedynkę i miał swoja drużynę oraz wybrankę serca lady Marion. Wśród jego towarzyszy wyróżniali się braciszek Tuck, wielkolud Mały John, Much, Alan z Doliny oraz Will Szkarłatny. Za najbardziej prawdopodobny pierwowzór Robin Hooda uznaje się Robina Hode’a, dzierżawcę u arcybiskupa Yorku, wyjętego spod prawa w 1225 roku. Według źródeł literackich z XIV-XVI wieku, był to świetny łucznik, który przewodził grupie ludzi wyjętych spod prawa i ukrywających się w lasach hrabstw Yorkshire i Nottinghamshire. W większości legend o Robin Hoodzie jest on ułaskawiany przez powracającego do ojczyzny po długiej nieobecności króla Ryszarda Lwie Serce. Słynny angielski rabuś zagościł na kartach wielu literackich adaptacji, a także nakręcono o nim serial (znany także w Polsce) oraz kilka filmów fabularnych.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Flaga Szkocji nawiązuje do św. Andrzeja, patrona Szkocji, który jak głosi legenda, na własną prośbę został ukrzyżowany na ukośnych belkach, aby nie porzypominały kształtem świętego krzyża, na jakim umarł Chrystus.
Polub nas