Norwich

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Anglia
GPS: N: 52°37'54.94", E: 1°18'4.02"
Norwich
Norwich - panorama

Norwich to miasto we wschodniej Anglii (hrabstwo Norfolk), położone przy ujściu rzeki Wensum do rzeki Yare. W XVIII wieku Norwich pod względem zamożności ustępowało jedynie Londynowi, bogacąc się na sprzedaży sukien produkowanych przez osiadłych tu flamandzkich tkaczy. Sytuacja zmieniła się dopiero w dobie ery przemysłowej, kiedy miasto nieco podupadło (ośrodki gospodarcze przesunęły się wówczas na równiny Midlands). Obecnie Norwich to ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny (od przeszło pół wieku działa tu uniwersytet), który uznawany jest za stolicę wschodniej Anglii. W mieście zachowało się urokliwe stare miasto z mnóstwem zabytkowych budynków oraz niezliczoną ilością kościołów.

Zwiedzanie

Najstarsza część Norwich rozciąga się na malowniczych wzgórzach w zakolu rzeki Wensum. Jednym z ciekawszych zabytków miasta jest monumentalna gotycka katedra Świętej Trójcy (Cathedral Church of the Holy and Undivided Trinity). Jej początki sięgają ostatniej dekady XI wieku, kiedy to z inicjatywy normańskiego biskupa Herberta de Losinga wzniesiona została tu pierwsza świątynia. W kolejnych wiekach była ona sukcesywnie rozbudowywana i powiększana. W XV wieku powstała m.in. blisko 100 metrowa wieża. We wnętrzu katedry warto zwrócić uwagę na liczne średniowieczne rzeźby, kamienny tron biskupi oraz umieszczony w kaplicy św. Łukasza pięcioczęściowy ołtarz z końca XIV wieku. Kolejnym ważnym zabytkiem Norwich jest masywny średniowieczny zamek (Norwich Castle). Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to Normanie wybudowali tu jedną ze swoich warowni. W kolejnych wiekach była ona kilkukrotnie przebudowywana. Gdy budowla utraciła swoje strategiczne znacznie przekształcona została w więzienie. Dziś w murach twierdzy mieści się Muzeum Zamkowe oraz Galeria Sztuki (Castle Museum and Art Gallery). Pozostałe ważne zabytki Norwich to m.in. XV wieczny budynek ratusza miejskiego (Guildhall), wzniesiona w latach 1882-1910 rzymskokatolicka katedra św. Jana Chrzciciela, kościół św. Piotra na Mancroft (St Peter Mancroft), zbudowana pod koniec XIV wieki Krowia Wieża (Cow Tower), XV wieczny kościół św. Jana z Maddermarket (St John Maddermarket Church) oraz kościół św. Julianny (St Julian's Church).

Ciekawostki

  • Nazwa miasta wywodzi się od staroangielskiego słowa Norþwic oznaczającego "północną osadę".

Zdjęcia [10]
Norwich
Miasta Sam Koper· 142
Norwich
Miasta Sam Koper· 158
Norwich
Miasta Sam Koper· 134
Norwich
Miasta Sam Koper· 148
Norwich
Miasta Sam Koper· 142
Norwich
Miasta Sam Koper· 139
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu przekonaniu nazwa Big Ben nie odnosi się do słynnej londyńskiej wieży zegarowej, ale do jej 13 tonowego dzwonu. W 2012 roku na cześć 60 lecia panowania królowej Elżbiety II wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower.
Polub nas