Zamek w Puivert (Château de Puivert)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Oksytania
Miejscowość: Puivert
Strona Internetowa: www.chateau-de-puivert.com
GPS: N: 42°55'16.00", E: 2°3'20.00"
Zamek w Puivert - panorama
Puivert to niewielka miejscowość w południowej Francji, położona u podnóża Pirenejów, około 15 kilometrów w kierunku zachodnim od Quillan. Jednym z ciekawszych zabytków są tu usytuowane w pobliżu miasteczka na malowniczym wzgórzu ruiny średniowiecznego zamku. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to Katarzy (przedstawiciele dualistycznego ruchu religijnego działającego w XI-XIII wieku w południowej Francji i północnych Włoszech) wybudowali tu pierwsze umocnienia. W kolejnych stuleciach warownia była sukcesywnie przebudowywana oraz powiększana. W 1210 roku zamek został zdobyty przez wojska Szymona z Montfort (1208-1265). Z tej niegdyś imponującej twierdzy do czasów obecnych zachowała się jedynie brama wejściowa, 35 metrowy donżon, kaplica zamkowa, narożne wieże oraz pozostałości murów.

Ciekawostki
- Zamek Puivert bardzo często wykorzystywany jest jako plan Filmowy, m.in. w 1998 roku Roman Polański kręcił tu sceny do filmu pt. Dziewiąte Wrota.
Godziny otwarcia
- od kwietnia do września codziennie w godz.: 8:00-20:00
- od października do marca codziennie w godz.: 10:00-17:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Stolica Normandii Rouen określana bywa bardzo często mianem miasta stu dzwonnic. Rzeczywiście można doliczyć się tu, aż tylu kościołów, jednak tylko jeden z nich znany jest na całym świecie. Jest to przepiękna ozdobiona dwoma wyniosłymi wieżami Katedra Najświętszej Marii Panny.
Reklama
Polub nas