Zamek w Puivert (Château de Puivert)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Oksytania
Miejscowość: Puivert
Strona Internetowa: www.chateau-de-puivert.com
GPS: N: 42°55'16.00", E: 2°3'20.00"
Zamek w Puivert - panorama
Puivert to niewielka miejscowość w południowej Francji, położona u podnóża Pirenejów, około 15 kilometrów w kierunku zachodnim od Quillan. Jednym z ciekawszych zabytków są tu usytuowane w pobliżu miasteczka na malowniczym wzgórzu ruiny średniowiecznego zamku. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to Katarzy (przedstawiciele dualistycznego ruchu religijnego działającego w XI-XIII wieku w południowej Francji i północnych Włoszech) wybudowali tu pierwsze umocnienia. W kolejnych stuleciach warownia była sukcesywnie przebudowywana oraz powiększana. W 1210 roku zamek został zdobyty przez wojska Szymona z Montfort (1208-1265). Z tej niegdyś imponującej twierdzy do czasów obecnych zachowała się jedynie brama wejściowa, 35 metrowy donżon, kaplica zamkowa, narożne wieże oraz pozostałości murów.

Ciekawostki
- Zamek Puivert bardzo często wykorzystywany jest jako plan Filmowy, m.in. w 1998 roku Roman Polański kręcił tu sceny do filmu pt. Dziewiąte Wrota.
Godziny otwarcia
- od kwietnia do września codziennie w godz.: 8:00-20:00
- od października do marca codziennie w godz.: 10:00-17:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas