Zamek w Portumna (Portumna Castle)

Irlandia
Kraj: Irlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Prowincja: Connacht
Miejscowość: Portumna
GPS: N: 53°5'11.66", W: 8°13'14.07"
Zamek w Portumna - panorama
Portumna to niewielka miejscowość w środkowej Irlandii, położona w pobliżu ujścia rzeki Shannon do jeziora Derg (Lough Derg). Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na obrzeżach miasteczka nad brzegiem jeziora kompleks pałacowo ogrodowy (Portumna Castle and Garden). Zamek wzniesiony został na początku XVII wieku z inicjatywy Richarda de Burgo IV Earla Clanricarde (1572-1635). Ród de Burgo przez ponad 200 lat panował w Connacht, a rezydencja w Portumna była pierwszą siedzibą w Irlandii, w której architekturze dopatrzyć się można elementy renesansowe (we Włoszech czy Francji styl ten był stosowany już od blisko 100 lat). To właśnie dlatego przypomina ona bardziej ufortyfikowany pałac niż średniowieczną warownię. Całość zaś otoczona została malowniczym parkiem krajobrazowym. W 1826 roku posiadłość została nawiedzona przez pożar w wyniku którego zniszczeniu uległa większość zabytkowych wnętrz. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek udostępniony jest dla zwiedzających. Odwiedzając miasto warto także zobaczyć ruiny XIII wiecznego klasztoru Dominikanów.

Ciekawostki
- Nazwa miasteczka Portumna pochodzi od irlandzkich słów Port Omna oznaczającego w wolnym tłumaczeniu "miejsce, do którego docierają dęby".
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W tradycji irlandzkiej zachowała się po dziś dzień niezwykła społeczność zwana travellersami. Są to osoby mieszkające głównie w przyczepach i wozach (caravans), które od wielu pokoleń prowadzą wędrowny tryb życia. Kiedyś robili to w kolorowych wozach zaprzęgowych, a dziś do podróżowania wykorzystują przyczepy campingowe. Travellersi posiadają swój własny język, obyczaje i kulturę, które w Irlandii są pod ścisłą ochroną.
Reklama
Polub nas