Zamek w Portumna (Portumna Castle)

Irlandia
Kraj: Irlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Prowincja: Connacht
Miejscowość: Portumna
GPS: N: 53°5'11.66", W: 8°13'14.07"
Zamek w Portumna - panorama

Portumna to niewielka miejscowość w środkowej Irlandii, położona w pobliżu ujścia rzeki Shannon do jeziora Derg (Lough Derg). Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na obrzeżach miasteczka nad brzegiem jeziora kompleks pałacowo ogrodowy (Portumna Castle and Garden). Zamek wzniesiony został na początku XVII wieku z inicjatywy Richarda de Burgo IV Earla Clanricarde (1572-1635). Ród de Burgo przez ponad 200 lat panował w Connacht, a rezydencja w Portumna była pierwszą siedzibą w Irlandii, w której architekturze dopatrzyć się można elementy renesansowe (we Włoszech czy Francji styl ten był stosowany już od blisko 100 lat). To właśnie dlatego przypomina ona bardziej ufortyfikowany pałac niż średniowieczną warownię. Całość zaś otoczona została malowniczym parkiem krajobrazowym. W 1826 roku posiadłość została nawiedzona przez pożar w wyniku którego zniszczeniu uległa większość zabytkowych wnętrz. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek udostępniony jest dla zwiedzających. Odwiedzając miasto warto także zobaczyć ruiny XIII wiecznego klasztoru Dominikanów.

Ciekawostki

  • Nazwa miasteczka Portumna pochodzi od irlandzkich słów Port Omna oznaczającego w wolnym tłumaczeniu "miejsce, do którego docierają dęby".

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Patronem i jednym z najważniejszych świętych Irlandii jest św. Patryk. Urodził się on w V wieku na terenach obecnej Walii i jako dziecko uprowadzony został przez irlandzkich piratów, po czym przewieziony został na Zieloną Wyspę. Wkrótce potem udało mu się uciec, ale ponownie powrócił na wyspę tym razem dobrowolnie, jako biskup, by szerzyć chrześcijaństwo. Nawracał miejscowych królów, walczył z druidami i na podstawie trójlistnej koniczynki tłumaczył dogmat św. Trójcy. Dzień św. Patryka obchodzony jest 17 marca.
Reklama
Polub nas