Příbor

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Morawsko-Śląski
GPS: N: 49°38'24.00", E: 18°8'38.00"
Příbor - panorama

Příbor to niewielkie miasto we wschodnich Czechach, położone nad rzeką Lubiną (prawy dopływ Odry). W zapiskach historycznych po raz pierwszy pojawia się w dokumentach pochodzących z drugiej połowy XII wieku. Wtedy to znajdowała się tu już znacząca osada. Prawa miejskie a co za tym idzie liczne przywileje oraz ulgi Příbor otrzymał w 1251 roku. W następnych stuleciach miasto należało do biskupów i arcybiskupów ołomunieckich jako część tzw. państwa hukwaldzkiego (historyczne latyfundium feudalne w północno-wschodnim Margrabstwie Moraw z centrum administracyjnym w Hukwaldach). W kolejnych wiekach Příbor prężnie się rozwijał głównie za sprawą korzystnego położenia na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych prowadzących przez Morawy Północne. W XIX wieku w mieście urodził się i mieszkał słynny austriacki lekarz żydowskiego pochodzenia, neurolog, twórca psychoanalizy Sigmund Freud (1856-1939). Tutaj znajduje się jego dom rodzinny, w którym znajduje się założone w 2006 roku muzeum interaktywne.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części Příbora stanowi malowniczy rynek z kamienną rzeźbą Marii Panny z 1713 roku, który otaczają liczne podcieniowane renesansowe kamieniczki, pochodzące głównie z XVI i XVII stulecia. Nieopodal placu góruje nad miastem wspaniały kościół farny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, z cenną XV wieczną figurą madonny. Wewnątrz świątyni warto także zwrócić uwagę na przepiękne sklepienie znajdujące się w prezbiterium. Pozostałe ważne zabytki Příbora to m.in. wzniesiony w latach 1694-1700 według projektu architekta Giovanni Pietro Tencally budynek kolegium pijarskiego, wzniesiony pod koniec XVI wieku pijarski kościół św. Walentyna, budynek ratusza miejskiego, kościół Świętego Krzyża oraz pomnik Zygmunta Freuda.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Największym jeziorem w Czechach jest położone w górach Szumawa polodowcowe Jezioro Czarne (Černé jezero). Zajmuje ono powierzchnię 18,5 hektarów, a jego nazwa związana jest prawdopodobnie z tym, że odbicie w tafli wody okolicznych lasów powoduje, że woda w jeziorze wydaje się czarna.
Polub nas