Freising

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Bawaria
GPS: N: 48°23'60.00", E: 11°45'0.00"
Freising
Freising - panorama

Freising to miasto w południowych Niemczech, położone nad rzeką Izarą (prawy dopływ Dunaju), około 35 km w kierunku północnym od Monachium. Jego początki sięgają czasów wczesnego średniowiecza, kiedy to członkowie plemienia Bawarów, którzy założyli tu jedną ze swoich osad w której powstał jeden z pierwszych bawarskich kościołów. Tutaj też na wzgórzu katedralnym w VIII wieku rezydował bawarski hrabia, który na początku VIII wieku gościł na swoim dworze przybyłego z Francji misjonarza zwanego Korbinianem. W 739 roku we Freisingu powstało pierwsze biskupstwo, które działało nieprzerwanie przez przeszło 1000 lat, aż do 1802 roku. Niegdyś znajdowało się tu także słynne Seminarium Duchowne w którym wykładał m.in. znany biskup i historyk Otto z Fryzyngi. Dziś jego pomnik wznosi się przed katedrą.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest katedra pw. św. Marii i św. Korbiniana (St. Maria u. St. Korbinian). Jej początki sięgają VIII wieku, kiedy to na obecnym wzgórzu katedralnym wzniesiona została pierwsza świątynia. W kolejnych wiekach była ona kilkukrotnie przebudowywana i powiększana. W jednej z krypt katedralnych znajdują się relikwie świętego Korbinia. Pozostałe ważne zabytki Freisinga to m.in. pochodzący z początku XX wieku budynek ratusza miejskiego, XIII wieczny kościół św. Jerzego (St. Georg) z charakterystyczną 84 metrową barokową wieżę dzwonną, usytuowane na wzgórzu katedralnym Dombergmuseum (największe muzeum kościelne w Niemczech), mający swoje początki w XI wieku Bawarski Państwowy Browar Weihenstephan (najstarszy browar świata) oraz zabytkowe domy kanoników.

Ciekawostki

  • We Freisingu przyjął święcenia kapłańskie, a potem był wykładowcą w nieistniejącym już Arcybiskupim Seminarium Duchownym na wzgórzu katedralnym Józef Ratzinger przyszły papież Benedykt XVI;
  • Częściowo na terenie Freisinga znajduje się port lotniczy Monachium.

Zdjęcia [9]
Freising
Miasta Berezer· 653
Freising
Miasta Berezer· 645
Freising
Miasta Berezer· 625
Freising
Miasta Berezer· 664
Freising
Miasta Berezer· 649
Freising
Miasta Berezer· 658
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1858 roku w Kilonii urodził się słynny niemiecki fizyk i jeden z twórców teorii kwantowej Max Planck.
Reklama
Polub nas