Zamek Devín (Hrad Devín)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Bratysławski
Miejscowość: Bratysława
GPS: N: 48°10'25.51", E: 16°58'39.25"
Zamek Devín
Zamek Devín - panorama
Devín to dawna niewielka naddunajska słowacka wioska, która obecnie stanowi zachodnią dzielnicę Bratysławy. Znana jest głownie z usytuowanych na wysokiej wapiennej skale w rozwidleniu rzeki Morawy i Dunaju ruin potężnego niegdyś zamku obronnego. Korzystne właściwości strategiczne tego miejsca docenili już w starożytności Celtowie, a potem Rzymianie, którzy zakładali tu swoje posterunki oraz graniczne obozy warowne. Najstarsze pisemne wzmianki o obecnym zamku pochodzą z połowy IX wieku, co czyni go jedną z najstarszych zachowanych twierdz wybudowanych w tej części Europy. Wtedy to warownia stanowiła część - będącego kolebką narodu słowackiego - Państwa Wielkomorawskiego, po którego upadku na blisko 1000 lat dostała się pod panowanie monarchów węgierskich. W kolejnych stuleciach twierdza wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli, którzy sukcesywnie ją poszerzali i rozbudowywali. W XVI wieku warownia znajdowała się w rękach rodziny Batorych. Niespełna wiek później zamek przeszedł na własność rodziny Pálffy w której pozostawał aż do lat 30 XX wieku, kiedy to został zakupiony przez Słowaków. W 1809 roku w czasie wojen napoleońskich warownia została wysadzona w powietrze i od tego czasu pozostaje w ruinie. W XIX wieku w czasie odrodzenia narodowego i starań Słowacji o niepodległość zamek Devín (wraz z tatrzańskim szczytem Krywań) urósł do jednego z symboli narodowych i takim pozostaje do dziś. Po II wojnie światowej znajdująca się zbyt blisko Austriackiej granicy i zarazem żelaznej kurtyny część zamku została całkowicie zamknięta dla ruchu turystycznego. Na zamku w Devínie kończy się także wiodący z Przełęczy Dukielskiej w Beskidzie Małym najdłuższy słowacki oznakowany szlak turystyczny. Obecnie malownicze ruiny udostępnione są dla zwiedzających. W zrekonstruowanym renesansowym skrzydle pałacowym urządzona została niewielka ekspozycja muzealna przybliżająca historię tego miejsca.

Ciekawostki
- Pod koniec XIX wieku na jednej ze skał zamkowych Węgrzy wybudowali upamiętniającą tysiąclecie swojego państwa przeszło 30 metrową Kolumnę Arpada. Przetrwała ona jednak tylko około 20 lat, kiedy to tuż przed wybuchem I wojny światowej została zniszczona przez wojska czechosłowackie.
Zdjęcia [6]
Zamek Devín
Zamki i pałace Benek· 507
Zamek Devín
Zamki i pałace Benek· 429
Zamek Devín
Zamki i pałace Benek· 341
Zamek Devín
Zamki i pałace Benek· 375
Zamek Devín
Zamki i pałace Benek· 328
Zamek Devín
Zamki i pałace Benek· 338
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wywodząca się z kultury pasterskiej słowacka fujara stanowi jeden z najbardziej typowych ludowych instrumentów muzycznych tego kraju. Jest to rodzaj fletu o znacznych rozmiarach (ma on od 1,5 do 2 metrów wysokości). W listopadzie 2005 roku organizacja UNESCO wpisała ten niecodzienny instrument na Listę Arcydzieł Niematerialnego Kulturowego Dziedzictwa Ludzkości.
Reklama
Polub nas