Zamek w Bobrownikach

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Miejscowość: Bobrowniki
GPS: N: 52°46'46.00", E: 18°56'50.00"
Zamek w Bobrownikach - panorama

Bobrowniki to niewielka miejscowość w Polsce, położona na prawym brzegu Wisły. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane nad brzegiem rzeki ruiny średniowiecznego zamku. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIV wieku, kiedy to ówczesny książę dobrzyński Władysław Garbaty (1305-1351) polecił wznieść tu pierwszą warownię. W kolejnych wiekach była ona siedzibą starostów książęcych, wójtów krzyżackich i starostów królewskich. W 1405 roku Władysław Jagiełło wykupił ziemię dobrzyńską razem z Bobrownikami z rąk Krzyżaków, jednak już cztery lata później po ataku na zamek i zburzeniu części murów przez artylerię krzyżacką przeszedł w ręce zakonne, po czym prawdopodobnie latem 1410 roku powrócił pod polskie władanie. Przygraniczne położenie powodowało, że twierdza była wielokrotnie powiększana i umacniana. W czasie wojny trzynastoletniej jaka toczona była w latach 1454-1466 pomiędzy Państwem Zakonu Krzyżackiego a Koroną Królestwa Polskiego w murach warowni utworzone zostało więzienie w którym przetrzymywano pojmanych rycerzy krzyżackich. Jakiś czas później po przesunięciu granic zamek utracił swoje znaczenie strategiczne. Zniszczony w czasie potopu szwedzkiego został ostatecznie opuszczony i od tego czasu zaczął popadać w coraz to większą ruinę. Do czasów obecnych z tej niegdyś imponującej twierdzy zachowało się jedynie część murów obronnych.

Ciekawostki

  • Do lat osiemdziesiątych XX wieku, ruiny zamku znajdowały się na wyspie, oddzielone od prawego brzegu rzeki dziką odnogą.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie (wg ostatniego spisu ludności) na terenie Rzeczypospolitej żyje blisko 2 tysiące Tatarów. Niegdyś Tatarzy hospodarscy (pochodzący z arystokracji tatarskiej) uzyskiwali herby i nadania ziemskie za służbę wojskową.
Polub nas