Muzeum Siida

Finlandia
Kraj: Finlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Region: Laponia
Miejscowość: Inari
Strona Internetowa: www.siida.fi
GPS: N: 68°54'39.00", E: 27°0'49.00"
Muzeum Siida
Muzeum Siida - panorama
Inari to niewielkie miasto w północnej Finlandii, położone w Laponii u ujścia rzeki Juutua do Jeziora Inari. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany w północnej części miasta skansen i muzeum Lapończyków (Saamów) zwane Muzeum Siida. Placówka ta otwarta została w 1959 roku, a dla szerszej publiczności udostępniono ją cztery lata później. Głównym celem założycieli muzeum było ukazanie życia rodowitych mieszkańców okolicznych terenów. Dotyczy to nie tylko Finlandii, ale także północnej Norwegii, Szwecji i Rosji. W muzeum znajduje się dokumentacja życia duchowego i materialnego Lapończyków, liczne zbiory rękodzieł, ilustracje tradycji i zwyczajów m.in. sposoby wykorzystania ziół oraz hodowla reniferów. Nieodłączną częścią historii miejscowych Lapończyków oraz samego muzeum jest położona na jeziorze wyspa Ukko. W tutejszej kulturze uznawana jest ona za miejsce święte.

Ciekawostki
- Muzeum założone zostało w miejscu gdzie odnaleziono ślady bytności człowieka sprzed 6 tysięcy lat.
- Tylko jedna trzecia Lapończyków posługuje się językami lapońskimi (z grupy języków ugrofińskich), pozostali mówią językami urzędowymi krajów, w których mieszkają.
Czy wiesz że?
Sauna stanowi jeden z najważniejszych elementów fińskiej kultury, który swoimi tradycjami sięga 2 tysiące lat wstecz. Wizytę w saunie mieszkańcy Finlandii traktują jako panaceum na wszelkie dolegliwości. Obecnie w Finlandii jest przeszło 1,5 mln saun, z czego większość znajduje się w prywatnych domach. Zaproszenie do kąpieli w rodzinnej saunie stanowi wielki zaszczyt, którzy przyrównać można do zaproszenia na domowy obiad.
Reklama
Polub nas