Las Palmas de Gran Canaria

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Wyspy Kanaryjskie
Populacja: 379 766
GPS: N: 28°8'3.55", W: 15°26'5.38"
Las Palmas de Gran Canaria
Las Palmas de Gran Canaria - panorama

Las Palmas to miasto w Hiszpanii, położone na północnym wschodzie wyspy Gran Canaria stanowiącej cześć większego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest to największy ośrodek całego archipelagu i zarazem stolica Autonomii Kanaryjskiej, a także stolica prowincji Las Palmas. Początki miasta sięgają 1478 roku, kiedy to załoga hiszpańskiego kapitana Juana Rejóna rozpoczęła podbój wyspy. Rozpoczął się on w miejscu ujścia wąwozu Guiniguada, gdzie obecnie znajduje się najstarsza dzielnica miasta Vegueta. Zaciekłą walka z tubylcami trwała około pięciu lat i pochłonęła wiele istnień ludzkich, głównie miejscowych, którzy pozbawieni byli środków do walki jakimi dysponowało wojsko przysłane przez stronę hiszpańską. Ostatecznie wyspa została podbita i przyłączona do korony hiszpańskiej. W kolejnych latach ważność miasta sukcesywne rosła by ostatecznie przekształcić się w centrum administracyjne i polityczne archipelagu Wysp Kanaryjskich. W XIX wieku w mieście zaczęła rozwijać się turystyka, która obecnie stanowi główne źródło finansowe wysp. W roku 1890 roku w Las Palmas powstał pierwszy hotel zwany Hotel Santa Catalina, który funkcjonuje po dziś dzień i uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych w mieście.

Zwiedzanie

Najstarszą część Las Palmas stanowi zabytkowa dzielnica Vegueta. Jej najcenniejszym zabytkiem jest okazała katedra Świętej Anny. Jej budowa rozpoczęta została w 1497 roku i trwała przeszło 70 lat. Przy jej wznoszeniu pracowało wielu architektów, dzięki czemu odnaleźć w niej można wiele stylów architektonicznych. Świątynia posiada aż 13 kaplic. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. Pałac Episkopalny, Dom Kolumba (Casa de Colón), Muzeum Kanaryjskie (Museo Canario), średniowieczny zamek (Castillo de la Luz) oraz liczne zabytkowe domy i kamieniczki.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Nawa Wysp Kanaryjskich pochodzi od łacińskiego słowa cane oznaczającego pies, a nie od kanarków jakby się mogło wydawać. Niegdyś na wyspach żyły muskularne psy, które udomowione wykorzystywane były przede wszystkim do polowań i dały początek rasie psów kanaryjskich. Dziś przechadzając się po stolicy wyspy Las Palmas podziwiać można liczne pomniki przedstawiające te okazałe zwierzęta.
Polub nas