Kuropaty (Курапа́ты)

Białoruś
Kraj: Białoruś
Kontynent: Europa
Kategoria: Cmentarze
Obwód: Miński
GPS: N: 53°58'2.00", E: 27°36'35.00"
Kuropaty - panorama

Kuropaty to uroczysko na Białorusi, położone północno-wschodnich obrzeżach Mińska. W miejscu tym w latach 1937-1941 oprawcy z NKWD strzałem w tył głowy pozbawili życia tysiące niewinnych ludzi. Wśród ofiar było prawdopodobnie prawie 4 tysiące Polaków. Do dziś nie jest znana dokładna liczba ofiar zamordowanych w Kuropatach, a szacowania wahają się od 7 do nawet 200 tysięcy osób. Wśród ofiar prawdopodobnie znajdują się także polscy oficerowie z tzw. "Białoruskiej Listy Katyńskiej". Kuropaty stanowią tylko jedno spośród co najmniej ośmiu miejsc masowych egzekucji dokonywanych przez NKWD na terenie Mińska. Pozostałe to: cmentarz Kalwaryjski, park Czeluskińców, Mały Trościeniec, Łoszczyca, Drozdy, Masiukowszczyzna.

Ciekawostki

  • W języku białoruskim słowo "kuropaty" oznacza rodzaj polnych kwiatów. W polszczyźnie zaś, funkcjonują one jako przylaszczki.

Zdjęcia [7]
Kuropaty
Cmentarze pligaj· 1390
Kuropaty
Cmentarze pligaj· 1324
Kuropaty
Cmentarze pligaj· 1388
Kuropaty
Cmentarze pligaj· 1309
Kuropaty
Cmentarze pligaj· 1227
Kuropaty
Cmentarze pligaj· 1191
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1746 roku na Białorusi w Mereczowszczyźnie (obecnie wyludniona wieś) urodził się słynny polski i amerykański generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych - Tadeusz Kościuszko. Do wybuchu II wojny światowej Mereczowszczyzna stanowiła miejsce pamięci o Kościuszce. Po agresji radzieckiej na Polskę, Dom Kościuszki został spalony przez sowieckich partyzantów. Dwór ten zrekonstruowany został w 2004 roku.
Reklama
Polub nas