Kuropaty (Курапа́ты)

Białoruś
Kraj: Białoruś
Kontynent: Europa
Kategoria: Cmentarze
Obwód: Miński
GPS: N: 53°58'2.00", E: 27°36'35.00"
Kuropaty - panorama

Kuropaty to uroczysko na Białorusi, położone północno-wschodnich obrzeżach Mińska. W miejscu tym w latach 1937-1941 oprawcy z NKWD strzałem w tył głowy pozbawili życia tysiące niewinnych ludzi. Wśród ofiar było prawdopodobnie prawie 4 tysiące Polaków. Do dziś nie jest znana dokładna liczba ofiar zamordowanych w Kuropatach, a szacowania wahają się od 7 do nawet 200 tysięcy osób. Wśród ofiar prawdopodobnie znajdują się także polscy oficerowie z tzw. "Białoruskiej Listy Katyńskiej". Kuropaty stanowią tylko jedno spośród co najmniej ośmiu miejsc masowych egzekucji dokonywanych przez NKWD na terenie Mińska. Pozostałe to: cmentarz Kalwaryjski, park Czeluskińców, Mały Trościeniec, Łoszczyca, Drozdy, Masiukowszczyzna.

Ciekawostki

  • W języku białoruskim słowo "kuropaty" oznacza rodzaj polnych kwiatów. W polszczyźnie zaś, funkcjonują one jako przylaszczki.

Zdjęcia [7]
Kuropaty
Cmentarze pligaj· 1579
Kuropaty
Cmentarze pligaj· 1495
Kuropaty
Cmentarze pligaj· 1589
Kuropaty
Cmentarze pligaj· 1496
Kuropaty
Cmentarze pligaj· 1394
Kuropaty
Cmentarze pligaj· 1372
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na Białorusi w mieście Pińsk w 1932 roku urodził się znany polski publicysta, pisarz i fotograf Ryszard Kapuściński. Jak wielokrotnie wspominał to właśnie lata spędzone w Pińsku ukształtowały jego otwartość na inne sposoby myślenia, kultury, wiarę i poglądy. Dziś w jego domu rodzinnym znajduje się niewielkie muzeum.
Reklama
Polub nas