Vichy

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Uzdrowiska
Region: Owernia-Rodan-Alpy
Strona Internetowa: www.ville-vichy.fr
GPS: N: 46°7'35.50", E: 3°25'10.97"
Vichy
Vichy - panorama

Vichy to miasto i zarazem popularne uzdrowisko w centralnej Francji, położone na prawym brzegu rzeki Allier (najdłuższy dopływ Loary). Korzystne właściwości miejscowych ciepłych wód mineralnych docenili już Rzymianie zakładając tu jedną ze swoich kolonii zwaną Aquae Calidae. Po upadku Cesarstwa uzdrowisko zostało zapomniane na wieki. Odrodziło się dopiero w XVII wieku, a na dobre rozkwitło w czasach Drugiego Cesarstwa. Największy okres świetności Vichy przypadł na XIX wiek, kiedy to miasto rozsławione zostało przez cesarza Napoleona III (1808-1873). Serce uzdrowiska stanowi założony na początku XIX wieku malowniczy Park Zdrojowy (Parc des Sources), wokół którego ciągnie się osłonięta daszkiem promenada. Powstała ona w 1889 roku na paryską Wystawę Światową, a do Vichy przeniesiona została w 1900 roku. Na jej północnym krańcu znajduje się secesyjny budynek głównej pijalnia wód zwany Hall des Sources. Woda z sześciu źródeł ma temperaturę od 22 do 43,5 °C i sprzyja w leczeniu chorób reumatycznych, a także wykazuje korzystne właściwości na wszelkie dolegliwości układu pokarmowego. W sąsiedztwie pijalni znajduje się rozległy kompleks dawnych łaźni Centre Thermal des Domes. Na południowym krańcu parku wznosi się majestatyczny gmach opery. Budowla ta wniesiona została na początku XX wieku w bezpośrednim sąsiedztwie Wielkiego Kasyna (Grand Casino), które obecnie służy za centrum konferencyjne. Odwiedzając Vichy warto także zobaczyć wybudowany w latach trzydziestych ubiegłego stulecia modernistyczny kościół St-Blaise oraz usytuowane w niewielkiej wilii Muzeum Sztuki Afrykańskiej i Azjatyckiej.

Ciekawostki

  • W czasie II wojny światowej w Vichy było siedziba kolaborującego z III Rzeszą rządu marszałka Philippe'a Pétaina, któremu 10 lipca 1940 zebrany w Tuluzie parlament francuski przekazał pełnię władzy po klęsce i kapitulacji Francji.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynna paryska Wieża Eiffla ma przeszło 300 metrów wysokości, waży 7000 ton i spina ją blisko 2,5 miliona nitów. W zależności od temperatury jej wysokość zmienia się nawet o 15 centymetrów. Aby pomalować wieżę potrzeba było 40 ton farby.
Polub nas