Mentona (Menton)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Strona Internetowa: www.menton.fr
GPS: N: 43°46'36.20", E: 7°30'28.95"
Mentona
Mentona - panorama

Mentona (Menton) to miasto i zarazem popularny ośrodek turystyczny w południowo-wschodniej Francji, położony nad brzegiem Morza Śródziemnego na słynnym Lazurowym Wybrzeżu w bezpośrednim sąsiedztwie włoskiej granicy. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to okolice obecnego miasta zamieszkiwane były przez Ligurów. Na przełomie X i XI stulecia wybudowano tu zamek wokół którego zawiązała się osada. Z upływem czasu niewielka wioska rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W latach 1346-1848 Mentona pozostawała własnością rodu Grimaldich. Do 1914 roku miasto pozostawało kolonią brytyjską, co prawdopodobnie zadecydowało o bardziej powściągliwej naturze jego mieszkańców. Wielowiekowa historia pozostawiła w Menton niezwykle malownicze pełne zabytkowych domów i krętych uliczek stare miasto. Dominującą budowlą miasta jest okazała barokowa bazylika Michała Archanioła (Basilique Saint-Michel-Archange) z dwoma wieżami. Świątynia ta wzniesiona została w połowie XVII wieku na polecenie ówczesnego księcia Monako, Honoriusza II Grimaldi (1597-1662). Pozostałe ważne zabytki Menton to m.in. XVII wieczny bastion, budynek ratusza miejskiego (Hôtel de ville), XIX wieczny Rosyjski Kościół (Église russe-orthodoxe de Menton), usytuowany na jednym ze wzgórz średniowieczny klasztor oraz zbudowany na początku XX stulecia Pałac Europejski (Palais de l'Europe). Wzdłuż brzegu morza ciągnie się blisko 2 kilometrowa piaszczysta plaża Baie de Soleil (zatoka słoneczka) przy której ciągnie się spacerowa promenada (Promenade du Soleil). W sezonie letnim miejsce to zawsze oblegane jest przez miłośników słonecznych kąpieli.

Menton - Święto Cytryn

Święto Cytryn

Każdego roku pod koniec zimy (luty) w Menton organizowane jest słynne na cały świat Święto Cytryn (Fête du Citron). Impreza trwa aż trzy tygodnie, w czasie których mają miejsc liczne parady oraz wydarzenia promujące cytryny i pomarańcze. Główną atrakcją święta jest organizowana w parku Biovès wystawa rzeźb cytrusowych. Wtedy to z blisko 140 ton cytrusów budowane są najprzeróżniejsze postacie, posągi czy budowle. Każdego roku zmienia się motyw przewodni wystawy: w 2016 roku impreza odbyła się pod hasłem "Cinecitta", a w 2017 roku dominującym motywem był "Broadway". Z uwagi na łagodny śródziemnomorski klimat wokół Menton rośnie mnóstwo cytrusów, a miasto słynie właśnie z cytryn. Wyroby z nich można codziennie kupić na miejskich straganach.

Zdjęcia [11]
Mentona
Miasta Mała Mi· 416
Mentona
Miasta Mała Mi· 404
Mentona
Miasta Mała Mi· 445
Mentona
Miasta Mała Mi· 406
Mentona
Miasta Mała Mi· 403
Mentona
Miasta Mała Mi· 410
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Każdego roku do Francji przybywa blisko 77 milionów gości, co oznacza, że jest ten jest najczęściej i najliczniej odwiedzanym miejscem na świecie. Turyści przyjeżdżają tu ze względu na liczne zabytki, historyczne miasta, wspaniałe krajobrazy czy niezrównaną kuchnię oraz wyśmienite wina.
Polub nas