Wiedeń (Wien)

Austria     UNESCO
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Wiedeń
Populacja: 1 698 957
Powierzchnia: 414 km²
Strona Internetowa: www.wien.info
GPS: N: 48°13'0.00", E: 16°22'0.00"
Wiedeń
Wiedeń - panorama
Wiedeń to stolica i zarazem największe miasto Austrii, położone nad Dunajem. Historia miasta sięga piątego stulecia przed naszą erą, kiedy to znajdowała się tu celtycka osada. W późniejszym czasie miasto zostało przejęte przez Rzymian, którzy utworzyli tu jeden ze swoich posterunków granicznych znany jako Castrum Vindobona. Po upadku Cesarstwa obóz ten został zdobyty i zniszczony przez plemiona germańskie. Kolejny rozkwit miasta nastąpił w X wieku, kiedy znajdował się on pod panowaniem bawarskiej dynastii Babenbergów. W 1221 roku Wiedeń uzyskał prawa miejskie. Niespełna dwa wieki później miasto zostało przejęte przez Habsburgów, którzy wkrótce podnieśli je do rangi stolicy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W związku z częstymi najazdami wojsk tureckich w XVI wieku Wiedeń został ufortyfikowany i otoczony murami obronnymi. Złoty okres w historii miasta rozpoczął się w XVIII wieku, kiedy to dzięki gwałtownemu rozwoju handlu, przemysłu i sztuki Wiedeń stał się jednym z najważniejszych ośrodków miejskich w Europie. W latach 1814-1815 w mieście obradował słynny kongres wiedeński, na którym to ustalono nowy ład w Europie. Po I wojnie światowej, Wiedeń stał się stolicą republiki austriackiej i funkcję tą pełni po dziś dzień.

Zwiedzanie
Obecnie Wiedeń uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast świata. Można tu znaleźć budowle reprezentujące wszystkie najważniejsze style architektoniczne. Jednym z najbardziej znanych i okazałych zabytków Wiednia jest zbudowany na przełomie XVII-XVIII wieku Pałac Schönbrunn. W przeszłości pełnił on funkcję letniej rezydencji cesarskiej. Obecnie otoczona pięknym parkiem i pełni odrestaurowana rezydencja uważana jest za jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców Europy. Pozostałe ważne zabytki Wiednia to m in. stanowiąca jeden z symboli miasta monumentalna gotycka Katedra św. Szczepana Męczennika (Stephansdom), XVIII wieczny barokowy Kościół św. Karola Boromeusza, Belweder (obecnie siedziba Austriackiej Galerii Sztuki), Pałac Kinskich, budynek Opery Wiedeńskiej, barokowo-klasycystyczny Pałac Hofburg, barokowa Kolumna Trójcy Świętej (Pestsäule), neogotycki Ratusz, Kościół Wotywny, Muzeum Historii Sztuki oraz będący najstarszą świątynia Wiednia Kościół św. Ruprechta. W 2001 roku historyczne centrum Wiednia zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [109]
Wiedeń
Miasta Radnik· 21
Wiedeń
Miasta Radnik· 27
Wiedeń
Miasta Radnik· 23
Wiedeń
Miasta Radnik· 22
Wiedeń
Miasta Radnik· 27
Wiedeń
Miasta Radnik· 27
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Wiedeńskim Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuki) znajduje się największy znany na świecie wrób stworzony z jednego kawałka szmaragdu (odmiana berylu - minerału należącego do grupy krzemianów). Jest nią ciemnozielona rzeźbiona waza o wysokości 10 cm i masie 2681 karatów.
Reklama
Polub nas