Alba de Tormes - panorama

Alba de Tormes to miasto w środkowej Hiszpanii, położone na prawym brzegu rzeki Tormes, około 20 km w kierunku południowo-wschodnim od Salamanki. Z miastem związana jest postać żyjącej w XVI wieku hiszpańskiej mistyczki, karmelitki i pisarki Teresy z Ávili (1515-1582). Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża (1542-1591) jest uważana za założycielkę karmelitów bosych. W roku 1622 (40 lat po śmierci), została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV, a w 1970 roku papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła nadając jej tytuł "doktora mistycznego". W ciągu ostatnich trzech lat życia, Teresa z Ávili założyła aż 17 klasztorów. W Alba znajduje się renesansowy klasztor Karmelitanek Bosych, który jest ósmą z kolei fundacją św. Teresy dokonaną przy współudziale św. Jana od Krzyża. Świątynia objęta jest klauzurą (zamknięta część domu zakonnego lub klasztoru), ale można zwiedzać jej kościół (Iglesia de la Anunciación). W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na prezbiterium z którego widać okienko celi, do której umierająca Teresa kazała się przenieść na kilka dni, aby mogła słuchać mszy. Po śmierci relikwie ciała Teresy zostały rozwiezione po całym świecie. Jej serce i ręka są przechowywane w miejscowym kościele. Prawa stopa i część górnej szczęki złożono w Rzymie, lewa dłoń w Lizbonie, prawa dłoń i lewe oko w Rondzie, a palce i kawałki ciała znaleźć można w wielu różnych hiszpańskich kościołach. Alba de Tormes jest uważane za główny ośrodek stylu romańsko-mauretańskiego w prowincji Salamanca. Jednym z najciekawszych zabytków reprezentujących owy styl jest XIII wieczny kościół San Juan. Z pośród tego typu budowli wyróżnia się on harmonijnym połączeniem kamienia i cegły. Z okresu romańskiego zachowały się w świątyni trzy apsydy z kamiennymi kolumnami o kapitelach rzeźbionych w fantastyczne figury zwierząt, o podwójnych ciałach i wspólnej głowie. Pozostałe ważnie zabytki miasta to m.in. pochodzący z przełomu XI i XII wieku kościół Santiago, seminarium San Jerónimo, spinający brzegi rzeki średniowieczny most, kościół San Juan de la Cruz (Iglesia de San Juan de la Cruz), kaplica Matki Bożej Otero oraz imponujący XV wieczny donżon zamku Duques de Alba (obecnie siedziba muzeum archeologicznego).

Ciekawostki

  • Alba de Tormes słynie z kunsztownych wyrobów garncarskich. Jeden z najlepszych miejscowych garncarzy Paco Pérez Correas, zamienił swoja pracownię w niewielkie muzeum;
  • W 1809 roku pod Alba de Tormes stoczona została bitwa w której korpus francuski dowodzony przez gen-mjr. Jeana Marchanda rozbił hiszpańską armię gen-por. diuka del Parque.

mail

Multimedia